Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL
Perakende satış hacmi, 2015 Kasım ayında, aylık bazda yüzde 0,7, yıllık bazda ise yüzde 3,4 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıl kasım ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları ve gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1 arttı, otomotiv yakıtı satışları aynı seviyede kaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2,8 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 2,3, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 5,8 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, geçen yılın kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,9 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,2, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,2, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 15,3 azaldı. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları da yüzde 8,9 arttı.

- Perakende ciro

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015'in kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 yükseldi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,1 artış kaydetti.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, geçen yılın kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,2 azaldı.
 
AA