Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, düşen petrol fiyatlarının enflasyonun hedefe dönmesini geciktirebileceğini söyledi.

Tennessee'de konuşan Bullard, "Son haftalarda petrolde yaşanan gerileme nedeniyle düşük enflasyon beklentileri endişe verici olmaya başladı. Enflasyonun %2'ye yükselmesi düşünülenden uzun sürebilir. Petrol fiyatlarının Haziran'a kadar düştüğü bir senaryoda %2'lik hedefe 2017 yılının ortasına kadar ulaşılamaz" yorumunu yaptı.

Bullard, "Manşet enflasyon petrol fiyatları stabilize olduğu zaman hedefe dönecek ancak küresel petrol fiyatlarında yaşanan son düşüşler bu stabilizasyonun ne zaman olacağı sorusunu gündeme getiriyor" yorumunu yaptı. 

Ocak'ta faiz artışı düşünülmüyor

Bullard gerek piyasaların, gerek Fed yetkililerinin Ocak ayında faiz artırımını düşünmediğini belirtti. Bullard, Mart ayında faiz artışı için karar vermeden önce daha fazla bilgiye ihtiyaçları olacağını dile getirdi. 

Bu yıl ekonominin %2.5 ile %3 aralığında büyüyeceğini öngören Bullard piyasalardaki son volatilitenin bu tahminleri revize etmeyi gerektirmediğini söyledi.

Fed'in izlediği enflasyon göstergesi Kasım'a kadarki 12 aylık dönemde %0.4 arttı ve Mayıs 2012'den bu yana %2'nin altında.

Aralık'taki faiz artışını güçlü biçimde savunan Bullard'ın bu yıl da FOMC'de oy hakkı bulunuyor. Fed'in Aralık'taki 25 baz puanlık faiz artış kararında istihdam piyasasında 1930'lardan beri görülen en güçlü iyileşme etkili olmuştu.

FOMC üyelerinin medyan tahminine göre 2016'da dört kez faiz artışı olabilir.