Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 15 Ocak Cuma

1- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe Ofisinde Yükseköğretim Kurulu üyeleriyle yemekte bir araya gelecek, Türkiye'de yatırımı bulunan yabancı sermayeli firmalarla toplantı yapacak.

(İstanbul/14.00/19.00)

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe Ofisinde Yükseköğretim Kurulu üyeleriyle yemekte bir araya gelecek.

(İstanbul/14.00)

2- CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplanacak.

(Ankara/09.30)

 YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, çocuk evlerinde kalan 10 çocukla ATO Kitap Fuarı'nı ziyaret edecek.

(Ankara/11.00

2- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ticaretten Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Cecilia Malmström, Dijital Ekonomi ve Toplumdan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Günther Oettinger ve Enerji Birliğinden Sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ile görüşecek.
(Brüksel)

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, OECD tarafından düzenlenen "İşin Geleceği" forumuna katılacak.
(Paris)

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Hatay'da Tapu Dağıtım Töreni'ne katılacak ve Valiliği ziyaret edecek.

- Sarı, Adana'da Stratejik Çevresel Değerlendirme Bölgesel Çalıştayı Kapanış Toplantısı'na iştirak edecek, İlbank Bölge Müdürlüğüne ve Kadastro İl Müdürlüğüne ziyarette bulunacak.

(Hatay/10.00/11.15/Adana14.00/15.00/16.00)

5- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde basın toplantısı düzenleyecek.

- Çavuşoğlu, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Yavuz Coşkun'u ziyaret edecek, Üniversitenin kültür merkezinde konferans verecek, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile görüşecek.

(Ankara/11.15/Gaziantep/15.30-19.15)

6- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık Koordinasyon ile Bölgesel Genişletilmiş Bakanlık Koordinasyon Toplantısı'na katılacak.

(Şanlıurfa/10.00/14.30)

7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Valiliği ve Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünü ziyaret edecek, Mersin Limanı ve Serbest Bölge'de inceleme yapacak, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Mersin Ticaret, Sanayi ve Esnaf Odaları Başkanları ile akşam yemeğinde bir araya gelecek.

(Mersin/10.30-19.00)

8- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Valiliği ziyaret edecek, yatırım inceleme ziyaretlerinin ardından Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı Sonuçlarının Değerlendirilmesi Toplantısı'na katılacak.

(Yozgat/11.00/11.45/13.30)

9- Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşme Sonuçları İle 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/10.30)

10- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Düzce'de Samandere Şelalesi'nde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelecek, Valiliği ve Belediyeyi ziyaret edecek, DSİ Genel Müdürlüğü Toplu Temel Atma Merasimi'ne katılacak.

- Adana'da, Orman Genel Müdürlüğünce orman köylülerine kullandırılan ORKÖY Kredileri Sertifikaları Dağıtım Töreni'ne iştirak edecek Eroğlu, Valiliği, Büyükşehir Belediyesini ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret edecek.

(Düzce/08.45/09.45/10.00/11.30/Sakarya/13.30-16.00)

11- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisince düzenlenen Merkezi Kadın Konferansı'nın açılışına katılacak.

(Ankara/09.30)

12- CHP Kurultay Hazırlık Komisyonu Başkanı Gürsel Erol, Ankara Spor Salonu'nda, CHP 35. Olağan Kurultay hazırlıkları ile ilgili bilgi verecek.

(Ankara/14.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İsrail ile Filistinliler arasındaki gerginlikle ilgili gelişmeler ile Mescid-i Aksa'da cuma namazı sonrası düzenlenecek protestolar takip ediliyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

2- İsrail'in "saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla sokak ortasında öldürdüğü Filistinlilerle ilgili hukuki tartışma ve ölümler dolayısıyla uluslararası toplumdan gelen eleştiriler takip ediliyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

3- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Hizbullah ve Suriye rejimi güçlerinin kuşatması altındaki başkent Şam'ın kuzeybatısındaki Madaya beldesindeki insani durum takip ediliyor.

(Şam/Halep)

4- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

5- Diyala'da Sünnilere ait camilere düzenlenen saldırılar ve Iraklı Sünni vatandaşların bölgeden göç etmeleri için aldıkları tehditlere ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- Yemen'de hükümet güçleri ve Husiler arasında devam eden çatışmalar ve gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

7- Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’deki yürütülen operasyonlar izleniyor.

(Riyad)

8- Mısır'da, cuma namazı sonrası darbe karşıtları tarafından düzenlenecek protestolar takip ediliyor.

(Kahire)

EKONOMİ

1- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kasım ayı uluslararası yatırım pozisyonu verisini açıklayacak.

 2- TÜİK, 2015 Ekim’e yönelik işgücü istatistiklerini paylaşacak.

(Ankara/10.00)

AA