Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 20 Ocak Çarşamba

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı kabul edecek ve 19. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşacak.

(Ankara/11.00/13.00)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Davos'ta.

- Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu'nda "İnsani Yükümlülük: Küresel, Bölgesel ve Sektörel Yaklaşımlar" oturumuna katılacak.

- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya gelecek Davutoğlu, Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremasinghe ile baş başa görüşme gerçekleştirecek.

- Doğuş Grubu "Şahenk İnisiyatifi" Göbeklitepe Resepsiyonu'na katılacak olan Davutoğlu, bazı yatırımcıları da kabul edecek.

(Davos)

3- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olacak.

(Ankara/11.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosunda temaslarda bulunacak.

(Strazburg)

2- Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Almanya'da Uluslararası Mobilya Fuarı'na katılacak Türk firmalarını ziyaret edecek.

(Köln)

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 15. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi'ne iştirak edecek.

(Ankara/10.00)

4- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOKİ Başkanlığı'nda, İstanbul Erenköy gümrük arsasına ilişkin yapılacak sunuma katılacak.

(Ankara/14.00)

5- Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Alman tur operatörleri ve sektör temsilcileriyle bir araya gelecek, TUİ Genel Müdürü Sebastian Ebel, Thomas Cook şirketinin Almanya Ticaret Genel Müdürü Günter Geske ve Alman Seyahat Acentalar Birliği Başkanı Norbert Fiebig ile görüşecek.

(Frankfurt)

6- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, basın toplantısında 2015 yılını değerlendirecek ve Bakanlığın 2016-2019 hedeflerini açıklayacak.

(Ankara/09.30)

7- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Suudi Arabistan'da, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Türkiye Sağlık Alanında Teknik İşbirliği Değerlendirme Toplantısı'na katılacak ve İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ile bir araya gelecek.

(Riyad)

8- TBMM'den.

- Genel Kurul'da, çalışan anne adaylarına yeni haklar getiren kanun tasarısının görüşmelerine devam edilecek.

(TBMM/14.00)

- Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'na ilişkin sunum yapacak.

(TBMM/14.30)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İsrail ile Filistinliler arasındaki gerginlikle ilgili gelişmeler takip ediliyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

2- İsrail'in "saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla sokak ortasında öldürdüğü Filistinlilerle ilgili hukuki tartışma ve ölümler dolayısıyla uluslararası toplumdan gelen tepkiler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

3- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Hizbullah ve Suriye rejimi güçlerinin kuşatması altındaki başkent Şam'ın kuzeybatısındaki Madaya ve Muaddamiyye beldelerindeki insani durum takip ediliyor.

(Şam/Halep)

4- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

5- Diyala'da, Sünnilere ait camilere düzenlenen saldırılar ve Iraklı Sünni vatandaşların bölgeden göç etmeleri için aldıkları tehditlere ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- Bağdat'ta düzenlenecek İslam Ülkeleri Parlamentolararası konferansı izleniyor.

(Bağdat)

7- Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping’in Ortadoğu turu kapsamında Kahire’ye yapacağı ziyareti takip ediliyor.

(Kahire)

8- Yemen'de hükümet güçleri ve Husiler arasında devam eden çatışmalar ve gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

9- Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen’deki yürütülen operasyonlar izleniyor.

(Riyad)

EKONOMİ

1- TÜİK, aralık ayına ilişkin Yurtdışı Üretici Fiyat Endeksi'ni açıklayacak.

(Ankara/10.00)

GÜNCEL

1- Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve beraberindeki heyet, Fas Yargıtay Başkanı Mustafa Faris ile bir araya gelecek.
(Rabat)

 AA