Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Janus Capital Group Inc.'den Bill Gross, küresel piyasalarda görülen güçlü satış dalgasının, merkez bankalarının ekonomiyi desteklemeye yönelik çabaların fazla etkili olmaması ile birlikte, kaldıracı daraltmak isteyen yatırımcılar tarafından tetiklendiğini söyledi.

1.3 milyar dolar büyüklüğündeki Janus Global Unconstrained Bond Fund'ı yöneten Gross, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmed, "Piyasalar bu büyüme potansiyelindeki eksikliği hisseetti ve önde gelen gelişen piyasalarda resesyonların başlamakta olduğunu gözlemledi," dedi ve piyasaların günlük bazda riski düşürek risk altındaki değeri dengelemeye çaba gösterdiğini, ancak fiyatları indirdiğini sözlerine ekledi.

ABD hisse senedi piyasaları Çarşamba günü, petrol fiyatlarındaki düşüşten olumsuz etklenerek, yüzde 3'ten daha fazla düştü ve bu yıl yüzde 11'den fazla kaybetti. Bu durum, ABD Hazine tahvilleri gibi güvenli liman niteliğindeki varlıklara güçlü bir talep getirdi.

Gross, değerlendirmedinde, "Peki bu bitti mi?", diye sordu ve "petrol, hisse senetleri ve yüksek faizli tahvillerde geçici bir tabana yaklaşılıyor görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.