Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) yılın ilk toplantısına faizde değişikliğe gitmemesinin ardından, traderlerın Mart ayında faiz artırımına gidilmesini daha düşük bir olasılıkla fiyatlamasının etkisi ile, kazançlarını hafifçe düşürdü.

Spot altın yüzde 0.4 düşerek, Singapur saati ile 09:04'te ons başna 1,120.79 dolara indi. Metal Çarşamba günü 1,128.16 dolara kadar çıkarak Kasım başından bu yana en yüksek seviyesini gördü ve bu yıl yaklaşık yüzde 6 arttı. Fed, dün faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, politika yapıcıların, piyasa türbülansı ortamında, küresel ekonomik ve finansal gelişmeleri izlediğini kaydetti.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., yayınladğı raporda, "Altın fiyatları, daha güvercin bir Fed beklentileri ile, FOMC kararı öncesi hafifçe yükseldi," dedi ve "Toplantı sonrası yapılan açıklamanın dilinin de bu beklentileri desteklemesi ile birlikte, altın muhtemelen kısa vadede yukarı yönde hareket edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Fed fon (gösterge faiz) vadelileri, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Fed'in Mart ayında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 19 olarak görüyor. Bu olasılık 26 Ocak'ta yüzde 25 seviyesindeydi.

Yatırımcılar altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın varlıklarını yedi gün üst üste artırdı. Bu son bir yılın en uzun çıkış dönemini işaret ediyor.

Spot gümüş yüzde 0.1 düşerken, platin ve palladyum yüzde 0.3 geriledi.