Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Başbakan Najib Razak ekonomiyi ayakta tutmaları için tüketicilere güveniyor ve tüketicilerin cebine daha çok para girmesi için çeşitli yollar araştırıyor.

Salı günü yaptığı konuşmada, Başbakan Najib, ulusal emeklilik fonuna çalışanların ödediği zorunlu katılım oranının yüzde 3 azaltılacağı ve bunun da özel tüketimi yılda 1.9 milyar dolar (8 milyar ringgit) destekleyebileceğini açıkladı. Najib, Malezya ekonomisinin bu yıl, yüzde 4 ila 4.5 arasında büyümesinin beklendiğini söyledi. Malezya ekonomisinin 2016 büyümesi için daha önce yapılan tahmin yüzde 5 seviyesindeydi.

Najib, hükümetin GSYİH'nin yüzde 3.1'i seviyesinde bütçe açığı hedefini değiştirmediğini açıkladı. Najib, 2015'te ekonomi yüzde 5 büyürken bütçe açığının yüzde 3.2 olduğunu bu nedenle 2016 hedeflerine güvendiğini söyledi.

Hükümetin aldığı "ihdiyatlı tedbirler" sayesinde 9 milyar ringgit tasarruf edileceğini belirten Najib, bu tasarrufun elde edilmesi için atılacak adımlar hakkında bilgi vermedi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, Malezya hükümetinin kredi notunun düşürülmesini engellemek için bütçe açığı hedefleri çerçevesinde ikinci yıl üst üste harcama planlarını tekrar gözden geçirmesine neden oluyor. Asya'nın tek büyük net petrol ihraçcısı Malezya, hükümetin tahminlerine göre, petrolün varil fiyatındaki her 1 dolarlık düşüşte 300 milyon ringgit kaybetme riskine sahip. Malezya hükümeti 2016'da petrol fiyatlarının 30 ila 35 dolar arasında seyretmesini tahmin ediyor. Ekim'de bütçenin harcama planlarının ilk gündeme geldiği dönemde Malezya hükümetinin petrol fiyatı tahmini 48 dolar seviyesindeydi.

Malezya ringgiti Perşembe günü dolar karşısında yüzde 0.7 yukarıda 4.2253 seviyesinde seyretti. Malezya para birimi dolar karşısında 2015'te yüzde 18 değer kaybının ardından, yılbaşından bu yana yüzde 1.6 değer kazandı.