Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankaların denetimi konusunda, "Denetimler çok daha sıkı şekilde yapılıyor. Bir endişeye gerek olmadığını düşünüyorum" dedi.

Akben, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Hazine Müsteşarlığı, BDDK ve Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) bütçe ve kesin hesaplarına ilişin görüşmelerde soru ve eleştirileri yanıtladı.

"Bank Asya'ya kar ederken el konuldu" değerlendirmesinin doğru olmadığını ifade eden Akben, bankanın 2014'ü 825 milyon lira zararla kapattığını, el konulma tarihi olan 29 Mayıs 2015'te bu rakamın 1,2 milyar liraya karşılık geldiğini söyledi. Akben, bankayla ilgili sürecin 2008'de başladığını, denetimlerde bir zaafiyetin söz konusu olmadığını belirtti.

Bankacılık sistemine yönelik denetimlerin güvenilirliğine yönelik soru üzerine Akben, "Bankaları sadece biz denetlemiyoruz, bağımsız denetim şirketleri tarafından da denetleniyorlar. Her bankada şu anda gruplar var, artık gruplar orada duruyorlar. Denetimler çok daha sık yapılıyor. Bir endişeye gerek olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

Bankacılık sektöründeki çalışma koşullarına kendilerini ilgilendiren hususlar dahilinde müdahil olduklarını söyleyen Akben, konun esas olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının alanına girdiğini kaydetti.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş da Türkiye'de doğrudan ve dolaylı olarak 10,5 milyonun üzerinde kişinin sermaye piyasası araçlarına yatırım yaptığını söyledi.

Yatırımcılara doğrudan hisse senedi almak yerine kurumsal yatırımcılar kanalıyla sermaye piyasalarıyla tanışmaları tavsiyesinde bulunduklarını ifade eden Ertaş, bireysel yatırımcıların dalgalanmalarda ani tepkiler verdiklerini ve piyasadaki olumsuz havayı daha da derinleştirebildiklerini belirtti.

Ertaş, foreks piyasalarında yatırımcıları korumaya yönelik kapsamlı bir düzenlemeye gittiklerine işaret ederek "Reklamlar için çok ağır yaptırımlar getirdik. Abartılı reklam veren foreks şirketlerine ilk cezaları 2 gün önce verdik. Yatırımcıları koruyacak epey bir regülasyon 14 Ocak'ta yürürlüğe girdi" dedi.