Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarına yapılan zamma ilişkin, "1 lira afaki bir rakamdır, doğru değildir. İllerdeki bu kararı alan gerek fırıncı esnafını, gerek sorumlu sivil örgütlerini göreve davet ettim, yine ediyorum" dedi.

Bakan Çelik, Bakanlıkta gerçekleştirilen Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) çalışanlarının mesleki ve özlük haklarının diğer personel ile eşitlenmesine ilişkin imza töreninde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Çelik, ekmek fiyatındaki artışa ilişkin bir soru üzerine, "Dün Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı geldi. Kendileriyle bir değerlendirme yaptık. Kendileri 81 ilden fiyatlar almışlardı. Biz de bugün aldık. Ekmek fiyatları bir hayli ilde 75 kuruş, bazılarında 80 kuruş, bazılarında 85 kuruş, bazılarında 90 kuruş, belli sayıdaki illerde de 1 lira ve 1 lira 25 kuruş. Bizim de zaten sesimizi yükseltmemizin altında neden bu. Neden 1 lira?" diye konuştu.

Bakanlık olarak maliyetleri çok net ve ayrıntılı bir şekilde yaptıklarının altını çizen Çelik, şöyle devam etti:

"Bir ekmeğin 61 kuruş maliyeti var. 'Bunu değiştirecek bir şeyiniz varsa getirin' dedik ama işletme hatalarınızı bize getirmeyin. İşletme hatalarını vatandaşa yüklemeye kimsenin hakkı yok. Dolayısıyla 61 kuruş doğru ki 70 kuruşa satan illerimiz var. 1 lira afaki bir rakamdır, doğru değildir. İllerdeki bu kararı alan gerek fırıncı esnafını, gerek sorumlu sivil örgütlerini göreve davet ettim, yine ediyorum. 75 kuruşa ekmek satıldığına göre siz de 90 kuruşa satabilirsiniz. Vatandaşın bu zaruri ihtiyacıdır. Ekmeğin maliyeti bellidir, Türkiye'nin genelinde de satış fiyatı bellidir. 'Neden 1 lira, neden 1 lira 25 kuruş' diye sesleniyorum. Bunu haklı kılacak hiçbir neden yok. Bu anlamda, anlamsız bir şekilde Bakanlıkla karşı karşıya gelmenin bir anlamı yok."

Konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade eden Çelik, fırın açanların pazar payını da dikkate alması gerektiğini söyledi. Çelik, işletme zararlarından dolayı vatandaşın ceza çekmeye devam edemeyeceğini vurguladı. Belediyelerin satışa sunduğu ekmek fiyatlarından örnekler veren Çelik, "Bir belediye 250 gram ekmeği 62,5 kuruşa, bir diğeri 75 kuruşa satıyorsa ve piyasada da fiyatlar bu şekilde ise siz neden 1 lira ile 1 lira 25 kuruşa ekmek satıyorsunuz" değerledirmesinde bulundu.

Fırıncılar Federasyonu ile görüşmelerinin devam edeceğini belirten Çelik, ayrıntıları daha sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

AA