Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Venezüela Petrol Bakanı Eulogio Del Pino, İran ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, altı OPEC üyesi ve iki OPEC dışı üretici ülkenin, çağrı yapılması durumunda olağanüstü toplantıya katılmaya açık olduğunu söyledi.

Del Pino, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, Irak, Cezayit, Nijerya ve Ekvador'un İran ve Venezuela ile birlikte, çağrı yapılması durumunda, olağanüstü toplantıya katılacaklarını ve bu toplantıya Umman ve Rusya'nın da iştirak edeceğini söyledi.

Del Pino, açıklamasında, "Fikir, yalnızca toplantının yapılması değil, aynı zamanda katılacak ülkelerin anlaşmaya varma niyetinde olduğudur," dedi ve "Mevcut fiyatlar denge seviyesinin altında ve bu durum spekülatörleri ve piyasa istikrarsızlığını teşvik ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, düşen petrol fiyatlarının ülke ekonomisi üzerindeki tkisini azaltmak için, Del Pino'yu petrol üreticisi ülkelere gönderdi. Rusya ve İran'ın ardından, DelPino, Katar ve dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ı ziyaret etmeyi planlıyor.