Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc. ve Pacific Investment Management Co. (Pimco), tahvillerin düşmeye hazırlandığını ve Fed'in faizleri artırma konusunda ne kadar ileri gidebileceği konusunda traderların hazırlıklı olmadığını söyledi.

Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius Sidney'deki bir konferansta, "10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yukarı gitmesi muhtemel. Tahvil piyasası, muhtemelen göreceğimiz parasal normalizasyon miktarını ciddi bir seviyede düşük tahmin ediyor." dedi. Hatzius, gösterge tahvil faizinin yıl sonunda yüzde 3'e çıkacağını tahmin ediyor. Gösterge tahvil faizi Perşembe günü yüzde 1.91 seviyesindeydi.

Dünyanın en büyük aktif tahvil fonunu yöneten Pimco'ya göre, küresel ekonomik büyüme deflasyon korkularını bastıracak, ve Fed traderların beklentilerinden daha fazla faiz artıracak. Pimco fon yöneticileri Mihir P. Worah ve Geraldine Sundstrom'un Çarşamba günkü raporuna göre, şirketin küresel tahvillerde "ağırlığı hafif azalt" pozisyonu bulunuyor.

Tahvil piyasasının iki güçlü ismi, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentilerini seslendiriyor. Bloomberg'in derlediği ankette ekonomistler, 2016 yılı boyunca tahvil faizlerinin artmasını bekliyor. Ocak ayında petrol ve hisse senedi fiyatlarının alt üst olmasıyla, yatırımcıların güvenli liman olarak görülen ABD devlet tahvillerine yönelmesiyle ayı piyasası görüşü tekrar gündeme geliyor.