Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Marketwatch'in derlediği habere göre bazı ekonomistler ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed'in Mart ayında faiz artırımına gitmeyebileceğini öngörüyor.  

Her ne kadar Ocak'ta tarım dışı istihdam artışı yavaşlamış olsa da işsizlik oranı 8 yılın en düşük seviyesine geriledi. Fed için olumlu bir diğer gelişme de ücretlerin yıllık bazda %2.5 artması.

Northern Trust'ta şef ekonomist olan Carl Tannenbaum, "Veri öncesinde Mart'ta faiz artırımının masadan kalktığını düşünüyordum veri sonrasında da aynı düşüncedeyim. Fed yetkilileri Mart'ta faiz artışına piyasaları hazırlasaydı Ocak toplantısının hemen ardından bu konuda hamle yapabilirlerdi" ifadelerini kullandı.

Fed yetkilileri geçen Aralık ayında yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırmış ve 2016'da 4 faiz artışı daha olabileceği sinyalini vermişti. Ancak Ocak'ta Borsalar Çin endişeleri ve gerileyen petrol fiyatlarıyla sert düşüş yaşamıştı.

Buna tepki olarak New York Fed Başkanı William Dudley gibi Fed'in önde gelen bazı isimleri piyasalardaki bu sert satışların reel ekonomiyi nasıl etkileyeceğini görmek için zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor. Fed'in 2 numaralı ismi Stanley Fischer da temkinli tutumda kalırken bu yıl kaç faiz artışı olacağı konusunda netlik olmadığına dikkat çekmişti.

FTN Financial'da şef ekonomist olan Chris Low "Piyasadaki volatilite ve talep bazlı verilerdeki zayıflık göz önüne alınırsa Fed'in Mart'ta faiz artıracağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Fed fon vadelilerine göre bu yıl faiz artırım ihtimali %50'den daha az. Ancak ekonomistler Low ve Tannenbaum Haziran ayında faiz artırımını olası görüyor. En güvercin Fed yetkilisinin dahi bu yıl faizlerde bir hamle yapmak isteyeceğini belirten Low, "İşler sakinleşince ilk faiz artırımının Haziran'da olacağını düşünüyorum" yorumunda bulundu.