Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, arındırılmamış rakamlarla sanayi üretimi artışının 2015 yılı son çeyrekte yüzde 7,6 olduğunu belirterek, "Büyümenin hesaplanmasına daha çok arındırılmamış rakamların yön verdiğini düşünürsek bu rakam, 2015’in son çeyreğinde güçlü bir büyümeye işaret ediyor" açıklamasında bulundu.

Işık, yaptığı yazılı açıklamada, 2015 yılı Aralık ayına ait sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

Geçen yıl aralıkta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdiğini anımsatan Işık, arındırılmamış endekste ise artışın yüzde 4,4 olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Geçen yıl aralıkta sanayi üretiminin beklentilerin bir miktar üzerinde arttığını dile getiren Işık, aralık ayındaki bu artışta kasım seçimleri sonrasına ertelenen tüketim ve yatırım talebi ile siyasi istikrar görünümünün netleşmesinin etkili olduğunu bildirdi.

Işık, şunları kaydetti:

"Bu veriyle birlikte 2015 yılına ait son çeyrek ve yıllık sanayi üretim artışları da ortaya çıktı. Arındırılmış rakamlarla son çeyrek sanayi üretim artışı yüzde 4,2 ve yıllık sanayi üretim artışı yüzde 3,1 olarak gerçekleşti.
Arındırılmamış rakamlarla sanayi üretimi artışı ise son çeyrekte yüzde 7,6 olarak gerçekleşti. Büyümenin hesaplanmasına daha çok arındırılmamış rakamların yön verdiğini düşünürsek bu rakam, 2015’in son çeyreğinde güçlü bir büyümeye işaret ediyor. Bir başka deyişle son çeyrek itibarıyla sanayi tekrar ülke büyümesinin lokomotifi haline geldi ve büyümenin ana belirleyicisi oldu."

 "IMF ve Dünya Bankası büyüme tahminlerini güncelledi"

Bakan Işık, bu durumun IMF ve Dünya Bankası gibi kurumlar tarafından yapılan güncellemelerde de kendini gösterdiğini ve bu kurumlar tarafından 2015 yılı büyüme tahminlerinin yukarı yönlü revize edildiğini kaydetti. Işık, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2015 yılı için Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 4 büyüme rahatlıkla yakalanacaktır. 2015 yılında iki seçim geçirdiğimiz, çevremizdeki ülkelerin iç karışıklık yaşadığı, ana ihracat pazarlarımızın büyümekte zorluk çektiği bir dönemde yüzde 4 gibi bir oranla, dünyada en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmak gerçekten de ciddi bir başarıdır. Türkiye 2016 yılında da hızlı büyümesine devam edecektir. Avrupa ekonomilerinin de toparlanmasıyla bu yıl net dış ticaret de iç büyümeyle beraber büyümeye pozitif katkı verecektir. Türkiye’nin 2016'da cari açığı da aşağı çekerek büyüyecektir. OVP’de öngörülen yüzde 4,5 büyümeyi yakalarken, en önemli iki husus, enflasyon ve dış ticaret piyasalarımızdaki gelişmeler olacaktır. Bu noktaları dikkatle gözlemliyor ve ekonominin genel dengesini muhafaza etmek için gereken adımları atıyoruz. Ekonominin kısa vadede istikrarlı olmasının yanı sıra uzun vadede de istikrarlı ve dayanıklı olması önemlidir. Bunun yolu da ürettiğimiz ürünlerin daha çok katma değerli olmasından ve rekabet gücünün yüksek olmasından geçmektedir."

Işık, bu hafta içinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek Ar-Ge Reform Paketi'nin ekonomiyi ve özellikle sanayi sektörünü olumlu etkileyecek çok değerli adımları içerdiğine işaret ederek, bu paketin Ar-Ge ve yenilik ekosistemini oluşturan zincirin hemen her halkasını daha da güçlendireceğini vurguladı.

Hazırlıkları devam eden Üretim Reform Paketi'nin ise üretimin hem nicelik hem de nitelik olarak artırılmasına büyük katkı sağlayacağını belirten Işık, "Gerek siyasi istikrarın yeniden tesis edilmesiyle gerekse bu tür reform paketlerinin birer birer hayata geçmesiyle birlikte 2016 yılının her açıdan çok daha başarılı bir yıl olacağına inanıyorum" açıklamasında bulundu.

 

AA