Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) kıdemli danışmanı William White, merkez bankalarınınultra gevşek para politikalarının dünya ekonomisini riskli duruma soktuğunu söyledi.

OECD'nin Ekonomik ve Kalkınma Gözden Geçirme Komitesi'ne başkanlık yapan White, "ABD'den Japonya'ya, Negatif faiz oranları ve parasal gevşeme programlarının, hem ülkeler ve hem de tüketiciler için yüksek borç seviyeleri gibi istenmeyen yan etkileri olabilir," dedi ve merkez bankacılarının, hükümetlerin sürdürülebilir büyümeye ulaşmada zorluk çekmeleri ile birlikte, dikkatlerini enflasyondan uzaklaştırdıklarını sözlerine ekledi.

White, Bloomberg television'a yaptığı değerlendirmede, "Bu politikanın amacı tamamen değişti. Politika, toplam talebi artırmaya çalışıyor ve dürüstçe söylemek gerekirse bunu südürülebilir biçimde gerçekleştiremez," dedi ve "Eğer insanlar borç azaltma döneminde olduğumuzu düşünüyorlarsa, bu durum güçlü büyüme için ortamı hazırlayabilir. Ancak henüz buna başlamadık" değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar, petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu aşağı çekmesi ile birlikte, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin Mart ayında para politikasını daha da gevşetmesini beklerken, İngiltere Merkez Bankası faiz artırımı konusunda geri adım attı ve Fed'in yeniden faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentiler azalıyor. Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Japonya Merkez Bankası'nın negatif faiz uygulamasına geçmesinin ardından tarihinde ilk kez eksi bölgeye indi.