Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Geçtiğimiz yılın borç piyasalarındaki olmazsa olmazı, tahvil yatırımcıları için hızlı bir şekilde bu yılın kabusu haline geliyor.

Bank of America Merrill Lynch endeks verilerine göre en riskli Avrupa tahvilleri, geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 8 oranında faiz sağladı. Bu yıl ise altı haftadan kısa bir süre içerisinde, faiz ödemeleri dahil söz konusu kazançların tamamı silindi.

Yatırımcılar, zayıf karların ve küresel piyasalardaki kargaşanın, faiz ödemesi gerçekleştirecek bankalar için durumu daha da zorlaştıracağına ilişkin endişe duyuyor. Tahviller, bankalara faiz ödemesini temerrüde düşmeden ödememe hakkı tanırken, hisse senetlerine dönüşüyorlar. Bağımsız araştırma şirketi CreditSights'ın Pazartesi günü bildirdiğine göre Deutsche Bank da gelecek yıl bu tip ürünlerin faizlerini ödemekte zorlanabilir. Banka ise alışılmadık bir şekilde, önümüzde ki iki boyunca tüm kuponları ödeyebilecek kapasitede olduğunu açıkladı.

“Bu tahvillere ilişkin endişeler , Avrupa bankacılık sisteminin zayıf olabileceği ve yavaşlayan büyümeye düşünülenden daha dayanıksız olabileceğine ilişkin korkuları temsil ediyor” diyen Brandywine Global Investment Management LLC fon yöneticisi Gary Herbert, “Bu küresel büyüme endişelerinin merkezinde bulunuyor. Ve pek hoş görünmüyor” şeklinde açıklama yaptı.