Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın sığınmacı krizi konusunda devreye girmesiyle ilgili olarak Türkiye ve Almanya'nın teklifini çok ciddi bir şekilde ele alacaklarını söyledi.

Stoltenberg, yarınki savunma bakanları toplantısının gündemine ilişkin yaptığı açıklamada bir soru üzerine, şöyle konuştu:

"Bu sabah Türk Savunma Bakanı (İsmet Yılmaz) ile görüştüm. Beni toplantıda bu sorunu (sığınmacı krizi) gündeme getireceği konusunda bilgilendirdi. Ayrıca Almanya Savunma Bakanı (Ursula von der Leyen) ile de konuştum. Beni dün Ankara'da gerçekleşen görüşmeler hakkında bilgilendirdi. Yarınki toplantında Türk Bakan'ın daha fazla detay sunmasını bekliyorum. Bakanlar bu soruna değinecek. Çünkü sığınmacı ve mülteci krizi hepimiz için büyük bir endişe kaynağı. Bu yüzden de Türkiye ve diğer müttefiklerin isteklerini, sığınmacılara yardım etmek, NATO'nun krizle ve diğer zorluklarla başa çıkmak için ne yapabileceğini incelemek için çok ciddi bir şekilde ele alacağız."

Stoltenberg, başka bir soru üzerine ise NATO'nun sığınmacı akışı konusunda devreye girmesiyle ilgili henüz bir karar almadıklarını belirterek, "İki telefon görüşmesi yaptım ve bakanların söylediklerini dikkatlice dinledim. Şimdi bu diğer NATO üyeleri tarafından da tartışılmalı. Yarın daha fazla detay almış olacağız. Türk Savunma Bakanı bizi bu konuda bilgilendirecek. Aynı zamanda diğer ittifak üyeleri bakanları da dinleyeceğiz. Bizimle değerlendirmelerini ve analizlerini paylaşabilirler. Böylece NATO'nun Türkiye ve diğer ittifak üyelerini sığınmacı krizi konusunda nasıl destekleyeceğine dair diğer üyelerle beraber bir tartışma yapabiliriz" dedi.