Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın, finans piyasalarındaki dalgalanma ve küresel büyümenin yavaşlamakta olduğuna ilişikin endişelerle birlikte, yatırımcıların Fed'in para politikasını değerlendirmek için dikkatlerini ABD ekonomisinin durumuna çevirmeleri ile birlikte yedi ayın en yüksek seviyesi yakınında tutundu.

Spot altın yüzde 0.2 yükselerek Singapur saatiile 09:29'da ons başına 1,191.90 dolara geldi. Metal Pazartesi günü, küresel hisse senetlerindeki sert düşüşün etkisi ile, Haziran ayından u yana ilk kez 1,200 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Altın, küresel büyümeye yönelik endişelerin piyasa türbünlansını tetiklemesi ve güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırmasının etkisi ile, 2016 yılında, Bloomberg Emtia Endeksi'nin tüm üyelerinden daha iyi performans gösterdi. Altın ayrıca, Fed'in bu yıl faiz artırımından kaçınacağı beklentilerinin artmasının doları zayıflatmasından da destek gördü. Fed Başkanı Janet Yellen, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ve Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi'nde konuşacak.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd., bilgilendirme notunda, "Küresel piyasalardaki volatilite altının 1,200 dolar civarında tutunmasına neden oldu," dedi ve "Piyasalar bugün iki şey tarafından yön buluyor: Hisse senetlerinin performansı ve Fed Başkanı Yellen'ın yarı yıl konuşması" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de Aralık ayına kadr faiz artırımına gidilme olasılığı, Bloomberg'in vadeli piyasalardan derledği verilere göre yüzde 30'un altında. Değerli metaller, yatırımcılarına faiz ödemesi yapmadıkları için, düşük faiz ortamında yükselme eğilimi gösteriyor.