Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisse senetleri, piyasa volatilitesinin yendeki çıkışı desteklemesi ile birlikte kayıplarını genişletti ve Singapur hisse senetleri iki günlük tatil arasının ardından sert düştü. Petrol ABD stok verileri öncesi, yeniden varil başına 28 doların üzerine çıktı.

Japonya'da Topix Endeksi Ekim 2014'ten bu yana en düşük seviyesine inerken, Japonya hisse senetlerinin volatilite göstergesi Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine sıçradı. Singapur hisselerinin göstergesi Straits Times Endeksi son üç haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirirken, yen yükselişini üçüncü güne taşıdı ve altın yükselişine yeniden başladı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratlarıi AVD'de Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın Demokrat Parti'nin New Hempshire ön seçimlerinde Hillary clinton'ı yenmesi ve Donald Trump'ın Cumhuriyetçi Parti ön seçim kampanyasında kalabalık bir kitle önünde konuşma yapması ile birlikte erken saatlerdeki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Avrupa bankalarının güvenilirliği ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle finans piyasalarında görülen sarsıntı ile birlikte, yatırımcıların dikkatleri Fed Başkanı Janet Yellen'ın bugün TSİ 17:00'de Kongre'de yapacağı konuşmaya çevrilecek. Japonya Merkez Bankası'nın sürpriz bir şekilde negatif faize geçmesinin piyasalraı sakinleştirmeyi başaramamasının ardından, Yellen'ın volatiliteyi artırmaktan kaçınmak için konuşmasında dikkatli bir dil kullanması gerekecek.

New York'ta BlackRock Inc. küresel baş yatırım stratejisti Russ Koesterich, "Hisse sentelerindeki kayıplar, Çin ve ABD'de ekonomik toparlanmanın sürdürülebiliriliğine ilişkin endilşelere katkıda bulunuyor," dedi ve "İnsanlar küresel resesyon ve büyüme hakkında endişe duyuyor ve bu yalnızca petrol ve hisse senetlerini değil, diğer riskli varlıkları da etkiliyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD Hazine tahvilleri, güvenli liman niteliğindeki yatırım araçlarına yönelik talebin artması ile birlikte, 1988'den bu yana en iyi yıl başlanıcını yaptı ve altın yedi ayın en yüksek seviyesi yakınında seyretti. Singapur ve Malezya'da piyasalar Yeni Yıl tatili sonrası bugün açılırken, Çin, Hong Kong, Tayvan, Güney Kore ve Vietnam piyasalarında tatil sürüyor.

Piyasalar

Japıonya'da Topix Endeksi Tokyo saati ile 12:20'de yüzde 2.6 aşağıda seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 geriledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, yüzde 0.6'lık kazancını geri verdi ve yüzde 0.3 düştü.

Yen Salı günü 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkmasının ardından kazançlarını genişletti.

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan düşerek yüzde 1.71'e indi. Bu kağıdın faizi Salı günü yüzde 1.68 ile Şubat 2015'ten bu yana en düşük seviyesini gördü.

Petrol dört günlük düşüşünü durdurdu. Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 2.2 yükselerek varil başına 28.56 dolara çıkarken, Brent petrolü yüzde 2.2 kazançla 31 dolara ulaştı.

Altın yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına 1,191.50 dolara yükseldi.