Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

A.P. Moeller-Maersk A/S'nin karı 2015'te yüzde 84 düştü. Şirketin petrol birimi düşük enerji fiyatları nedeniyle darbe yedi. Ayrıca, ticaret hacmindeki büyümenin zayıf seyretmesi ve gemi kapasitesinin fazlalığı nedeniyle konteyner birimi gelirleri de daraldı. Maersk hisseleri sonuçların açıklanmasının ardından son bir yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

Maersk'ten yapılan açıklamada, şirketin 2015'te 791 milyon dolar kar ettiği belirtildi. Şirket 2014'te 5.02 milyar dolar kar etmişti. Bloomberg'in derlediği ankete katılan 16 analistin medyan beklentisi Maersk'in 3.7 milyar dolar kar edeceği yönündeydi. Maersk'in, 2015 finansal sonuçlarının, petrol varlıklarında yazılan 2.6 milyar dolarlık değer düşüşünü de içerdiğini belirtmek gerekir.

Maersk CEO'su Nils Smedegaard Andersen, "Petrol fiyatlarının çok uzun süre düşük seviyelerde kalacağına dair beklentimiz çerçevesinde Maersk'in petrol varlıklarını yeniden değerledik. Operasyonel performansımızla ve büyümeye yönelik yatırımlarla Maersk'in pozisyonunu güçlendireceğiz." dedi.