Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed Başkanı Janet Yellen'in açıklamalarını Bloomberg HT'ye değerlendiren uzmanlara göre Mart'ta faiz artışı büyük oranda masadan kalkmış durumda..

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen Janet Yellen'in konuşma metninde piyasalardaki beklentilere paralel açıklamalar yaptığını ve Mart'ta faiz artış ihtimalinin masadan kalktığını söyledi.

Çekçen "Çin'deki oynaklık, düşen petrol fiyatlarının ABD'nin enflasyon hedeflemesindeki engeli gibi piyasaların bildiği riskler vurgulandı. Yellen özellikle yuan kaynaklı Çin oynaklığının aslında Çin'de kesin yavaşlamaya tekabül etmediğini vurguladı, ABD büyümesiyle ilgili çok karamsar tablo çizmedi..Olumlu mesajlar vermesi önemliydi, ancak Mart'ta faiz artırım ihtimali hemen hemen masadan kalmış durumda, verileri takip etmeye devam edeceğiz" dedi.

A1 Capital Menkul Değerler Direktörü Belgin Maviş "Yellen makro verilerdeki bozulmanın farkında..Yellen bugünkü mesajlarıyla 'Mart'ta zaten faiz artışını düşünmüyorduk, faiz artışı masada ama verilerin gidişatına göre karar vereceğiz, biz bu yıl faiz artırımı gerçekleştireceğiz, fakat Çin ve Avrupa'da yaşanan sürecin de farkındayız' mesajını veriyor" yorumunu yaptı.

Venbey Yatırım'dan Barış Ürkün de Yellen'in konuşma metninde çok farklı açıklamalar olmadığını belirterek "Çin ve petroldeki gelişmelere atıfta bulunarak etkilerinden bahsetti. Piyasanın ilk aşamada verdiği tepki de çok sert olmadı" diye konuştu.