Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bank of America Merrill Lynch (BofA), Cuma günü Türkiye'nin kredi notuyla ilgili açıklama yapması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin not görünümünü durağandan negatife düşürmesini beklediğini açıkladı

BofA, Fitch'in Türkiye'nin durağanda bulunan not görünümünü negatife çevirebileceğini kaydetti. Fitch, Cuma günü Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviye olan "BBB-"deki kredi notuyla ilgili gözden geçirmesine dair sonucu açıklayacak. 

BofA Türkiye'nin özel bir durum teşkil ettiğini belirtirken, "Türkiye her ne kadar enerji ithalatçısı olması nedeniyle düşük emtia fiyatlarından faydalansa da, gelişmekte olan piyasaların zayıfladığı bir ortamda finansman ihtiyacı nedeniyle korunmasız kalıyor." dedi.

BofA, Türkiye'de son dönemde iç politika ve jeopolitik risklerin kayda değer bir biçimde artarken, kurumların itibarıyla ilgili soru işaretlerinin de arttığını söyledi.

BofA, raporda, Fitch'in Ocak ayında yaptığı açıklamaya da yer veriyor. Fitch bu açıklamada, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) söyledikleri ve yaptıklarının farklı olması endişe yaratıyor... TCMB'nin politikalarını neyin yönlendirdiği net değil." demişti.

BofA, Fitch'in 26 Şubat Cuma günü, S&P ve Moody's gibi Türkiye'nin kredi notuna dair görünümü negatife çevirebileceğini beklediğini belirtti.

BofA, Fitch'in Türkiye'nin kredi görünümünü negatife çevirmesi durumunda gözlerin Moody's'in 8 Nisan'daki gözden geçirmesine çevirileceğini belirtti.

Bank of America Merrill Lynch, TCMB'nin Salı günkü toplantısına ilişkin olarak, "TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın görev süresinin sona erdiği Nisan'a kadar herhangi bir faiz değişikliği kararı beklemediğini" açıkladı.