Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

International Monetary Fund (IMF) Başkanı Christine Lagarde, petrol fiyatlarının muhtemelen beklenenden daha uzun bir süre düşük seyredeceğini söyledi. Lagarde, petrol üreticisi Arap Körfez ülkelerinin devlet harcamalarını azaltarak yeni vergiler yoluyla bütçe gelirlerini artırması gerektiğini savundu.

Lagarde Abu Dabi'de yaptığı konuşmada 6 ülkeden oluşan Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi'nin aynı katma değer vergisi oranını benimsemesi gerektiğini söyledi. Lagarde, bu önlemin yanında kurumlar vergisi ve emlak vergisinin bütçe gelirlerini artırmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Lagarde, "Petrol fiyatları en yakın zamandaki tepe noktasından bu yana üçte iki değer kaybetmekle kalmadı, arz ve talep yönlü etkenler petrol fiyatlarının mevcut düşük seviyelerde uzun bir süre kalacağını işaret ediyor." dedi. Lagarde, böylesi bir ortamda petrol üreticilerinin bütçe gelirleri açısından petrole bağımlılığını azaltmasına olan ihtiyacı vurguladı.

Küresel petrol fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 44 düşerken, Suudi Arabistan enerjideki devlet desteğini kesmek zorunda kaldı ve devlet tahvili ile devlet petrol şirketi olan Saudi Aramco hisselerini satmayı değerlendirmeye aldı. Birleşik Arap Emirlikleri de Suudi Arabistan'a benzer şekilde petroldeki devlet desteğini kesti.