Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomi Bakanlığı, 2015 yılı aralık ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı. Buna göre uluslararası net doğrudan yatırım girişi, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 32,4 artarak 16 milyar 583 milyon dolar oldu. Geçen yılın aralık ayında ise bu rakam 1 milyar 645 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Aralıkta 1 milyar 645 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Geçen yılın tamamında ise uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,4 artışla 16 milyar 583 milyon doları buldu.

Aralıkta 1,3 milyar dolar sermaye girişi görülürken, nakit sermaye girişinin 1 milyar 256 milyon dolarlık bölümünü AB, 80 milyon dolarlık bölümünü ise Asya ülkeleri kaynaklı sermayeler oluşturdu.

Geçen yılın tamamında toplam 11,8 milyar dolar olan sermaye girişinin 4,1 milyarı imalat sektöründen, 3,5 milyar doları mali aracı kuruluşların faaliyetlerinden kaynaklandı. Ocak-aralık döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 57,6'sı AB ülkeleri kaynaklı oldu.

- Kurulan uluslararası sermayeli şirketler

Aralıkta 323 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 13 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece yılın tamamında 4 bin 925 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 199 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki yapıldı.

Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Ocak-aralık döneminde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde 163 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki oldu. Bunun 64'ünü toptan ve perakende ticaret sektöründe, 24'ünü imalat sanayisi sektöründe kurulan şirketler oluşturdu.

Bu dönemde kurulan 5 bin 124 uluslararası sermayeli şirketin, 2 bin 766'sı Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, bin 177'si AB ülkeleri, 321'i ise AB hariç diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketlerden oluştu.

- Toplam uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı

Aralık sonu itibarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısı toplam 47 bin 187'ye ulaştı. Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama, iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulunduğu görüldü. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu tekstil ürünleri imalatı ve gıda ürünleri, içecek ile tütün ürünleri imalatı izledi.

En fazla uluslararası sermayeli şirketin 28 bin 415 ile İstanbul'da bulunduğu belirlendi. İstanbul'u 4 bin 709 şirketle Antalya, 2 bin 690 şirketle Ankara ve 2 bin 239 şirketle İzmir takip etti.

- Yatırım projeleri

Aralık ayında Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlenen 19 proje kapsamında yaklaşık 351,7 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü.

Böylece 2015'te belgelendirilen yatırım projesi sayısı 225'e, belge kapsamındaki yatırımların tutarı 13,5 milyar dolara ulaştı. Yatırım teşvik belgelerinin 150'si imalat, 45'i hizmetler, 20'si elektrik, gaz ve su, 6'sı madencilik ve taşocakçılığı, 4'ü ise tarım ve ormancılık sektörlerinde düzenlendi.

AA