Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye ile Çin arasında siyasetten ekonomiye birçok alanda işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla "Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi" kurulurken, komitenin eş başkanlığına Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek getirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yapılan görüşmeler neticesinde siyaset, ekonomi, ticaret, güvenlik, kültür, turizm ve diğer alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla başbakan yardımcıları düzeyinde bir istişare mekanizması olarak Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi kuruldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından söz konusu komitede Türk heyeti eş başkanlığı görevi, Başbakan Yardımcısı Şimşek'e verildi. İki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla aktif rol alacak Şimşek, bu kapsamda 28 Şubat Pazar günü Pekin'de Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ile bir araya gelecek.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Çin ekonomisindeki gelişmeler ve bunun küresel ekonomiye yansımalarının da ele alınması bekleniyor.

Bakan Şimşek Şanghay'a gitti

Öte yandan, Mehmet Şimşek, G20 Dönem Başkanlığını yürüten Çin'in en büyük kentlerinden Şanghay'da 26-27 Şubat tarihlerinde yapılacak G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısına katılmak üzere bu ülkeye gitti.

Bu yılki toplantılara Türkiye, bir önceki dönem başkanı sıfatıyla G20 "Üçlü Yapı (Troyka)" üyesi olarak katılacak.

G20’nin bu yıl Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları düzeyinde yapılacak ilk toplantısında, küresel ekonomi, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme çerçevesi, yatırım ve altyapı, uluslararası finansal mimari, finansal düzenlemeler, uluslararası vergi konuları, terörizmin finansmanı ile mücadele ve yeşil finansman ile iklim değişikliğinin finansmanı başlıkları sekiz farklı oturumda ele alınacak.

Şimşek, G20 toplantısının resmi programının yanı sıra, Çin G20 Dönem Başkanlığı, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı Örgütü (OECD) tarafından düzenlenecek “Yapısal Reformlar” konulu üst düzey seminere de iştirak edecek.

 

AA