Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Holding'in Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini açıkladı. Kurtul, "Sabancı Holding olarak 2016'da büyümenin yüzde 4, enflasyonun yüzde 9 olacağını öngörüyoruz. 2016 yılında büyümenin yine iç talep ağırlıklı olacağını düşünüyoruz. Türkiye'nin bu yıl yüzde 4 büyümesi bu koşullarda çok iyi." dedi.

Öte yandan, Kurtul, Sabancı Holding'in yıl sonu beklentilerini 3,21 TL düzeyinde bir dolar kuru üzerinden yaptığını açıkladı.

Kurtul, "2015'te Holding'in kombine net satışları 47,9 milyar TL oldu. Çimsa olarak yurt içi ve yurt dışında büyüme fırsatlarını takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurtul, "Enerjisa ile bugüne kadar 11 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu yılki yatırımlarda aslan payı enerjinin olacak. Önümüzdeki yıllarda topluluk içinde enerji şirketlerinin payının yüzde 20'nin üzerine çıkacağını öngörüyoruz. Enerjisa'da halka arz hedefimiz var. Ancak piyasa koşulları gereği zaman veremiyoruz." dedi.

Sabancı Holding geçen yıl 2 milyar 236 milyon lira konsolide net kar elde etti.

Sabancı Holding’in 2015 yılı finansal sonuçlarının açıklandığı, 2016 yılına yönelik hedef ve projeksiyonların paylaşıldığı “Sabancı Holding Yıllık Paylaşım Toplantısı" Sabancı Center'da gerçekleşti.

Sabancı Holding'in Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, Türkiye'nin 2016 yılında yüzde 4 büyüyeceğini, yılsonu enflasyonun ise yüzde 9 seviyesinde olacağını, yıl sonu Dolar/TL kurunun 3,21 ve ortalama dolar/TL kurunun 3,07 düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Kurtul, Sabancı Topluluğu için 2015'in operasyonel karlılığı artırarak büyüdüğü, içinde bulundukları sektörlerde hedeflerine ulaştıkları bir sene olduğunu ifade etti.

Geçen yılın kendileri için oldukça başarılı geçtiğini dile getiren Kurtul, "Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde başarılı sonuçlara imza attığımız bir yıl oldu. 2015’te konsolide net karımızı yüzde 8 artırarak 2 milyar 236 milyon TL’ye çıkardık. Yine aynı dönemde banka dışı kombine faiz, amortisman ve vergi öncesi karımızı (FAVÖK) ise yüzde 41 artışla 4,5 milyar TL’ye çıkardık" dedi.

Kurtul, Türkiye’ye inandıklarını ve yatırıma devam ettiklerini vurgulayarak, Sabancı Holding olarak son beş yılda çoğu Türkiye’de olmak üzere yaklaşık 11 miyar dolar yatırım yaptıklarını ve sadece 2015'te yaptıkları yatırım miktarının ise 3,7 milyar TL olduğunu söyledi.

Bu yılki planlarına ilişkin değerlendirmeler yapan Kurtul, bugüne kadar olduğu gibi 2016 yılında da büyüme, karlılık ve yatırımcılara değer yaratmanın öncelikleri olacağına dikkati çekti.

Zafer Kurtul, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu sene ağırlığı enerji alanına olmak üzere yaklaşık 5 milyar TL yatırım yapacağız. 'Türkiye’nin Sabancısı' olarak ülkemize güvenerek yolumuza devam ediyoruz. Bu yıl içinde bulunduğumuz tüm sektörlerde kar odağımızı koruyarak büyüdüğümüz bir yıl olacak. Banka dışı kombine satışlarımızda yüzde 10 ila yüzde 15, banka dışı kombine faaliyet karımızda yüzde 20 ila yüzde 30; enerjideki faaliyet karımızda ise yüzde 40 ila yüzde 50 oranlarında büyüme bekliyoruz. 2016’da da inovasyon kültürümüz ve operasyonel mükemmellik anlayışımız ile yaptığımız her işte, faaliyet gösterdiğimiz her sektörde daima öncü ve örnek olma konumumuzla hedeflerimize koşmaya devam edeceğiz."

Enerji alanındaki faaliyetlere ilişkin bilgi veren Kurtul, Enerjisa olarak 2015’te operasyonel karlarının yüzde 119 artırarak, yatırım finansmanına ait kur riskini de başarıyla yöneterek, net karlılığa ulaştıklarının söyledi.

Kurtul, 2016 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan santrallerin yenilenebilir enerji kanunundaki tarifelerden faydalanmasının önemli bir olumlu etki sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin elektriğini Enerjisa'nın verdiğine işaret eden Kurtul, "Bu Enerjisa’nın geldiği büyüklüğün de bir göstergesidir. Bugüne kadar Enerjisa ile yaklaşık 11 milyar dolar yatırım yaptık. 2016 yılının ilk yarısında kurulu gücümüzü yüzde 48 artırarak 3.700 MW’a çıkaracağız ve operasyonel mükemmelliğe odaklanacağız” dedi.

Kurtul, elektrik dağıtımda yeni açıklanan 2016-2020 arasında kullanılacak tarife ve metodolojiyi sektörün önünü görebilmesi açısından olumlu değerlendirdiklerini belirterterek, "Bu yatırımlar, müşterilerin daha iyi hizmet almasını ve kayıp kaçak oranlarındaki iyileştirmelerle Türkiye’nin kaynaklarını daha verimli kullanmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

"2015'te sanayide rekor karlılık yakaladık"

Geçen yıl yatay seyreden iç talep ve daralan ihracat pazarlarına rağmen çimento şirketlerinin, güçlü performanslarını sürdürdüklerini belirten Kurtul, "2015 yılında kombine net karlarını geçen yıla göre yüzde19 artıran şirketlerimizin geçtiğimiz beş yıl içindeki yıllık net karı ortalama yüzde 26 arttı" dedi.

Kurtul, 165 milyon dolar yatırım yaptıkları Afyon Çimento fabrikasının bu sene faaliyete geçeceği bilgisini verdi.

Dünya’nın en büyük iki üreticisinden biri oldukları beyaz çimento kategorisinde üretim kapasitelerini yüzde 35 arttıracak yatırıma Eskişehir Çimsa fabrikasında yeşil ışık yaktıklarını dile getiren Kurtul, "Bunun paralelinde çimento şirketlerimiz, sürdürülebilirliğe yatırım yapmaya devam etmekte ve sektörde bu alandaki farklılıklarını da pekiştirmektedirler" ifadesini kullandı.

Zafer Kurtul, sanayi şirketlerinin 2015’te de devam eden yatırım hamlesinin, yeni müşteri ve yeni pazar hedeflerini güçlendirdiğine dikkati çekti.

Geçen yıl rekor kar yakaladıkları ve büyüdükleri bir yıl olduğunu vurgulayan Kurtul, şunları aktardı:

"Temsa Otobüs, sekiz yeni ürün lansmanına ek olarak, rekor üretim ve ihracat ile operasyonel karlılığını yüzde 39 artırdı. Temsa Otobüs Avrupa'daki güçlü konumuna ek olarak ABD'deki pozisyonunu daha da güçlendirdi. 2016 yılında ABD pazarındaki Temsa otobüs sayımızın binin üzerinde olmasını bekliyoruz. ABD’deki otobüslerimiz Silikon Vadisi’ni taşıyor ve bu ülkeden çıkan bir markanın ABD yollarında olması, bu başarısı bize gurur veriyor.

Son beş yılda karını yıllık ortalama yüzde 28 artıran Brisa ise 2015 yılında da rekor operasyonel karlılıkla pazar liderliğini korumuştur. Aksaray’da 300 milyon dolar tutarındaki ikinci fabrika yatırımımız tüm hızıyla devam etmektedir. Yalın üretim ve verimlilikle maliyetlerini düşüren Kordsa Global ise, 2014 yılında devreye alınan ve 100 milyon dolar yatırımla kurulan Endonezya fabrikasında hedeflenen tam kapasite kullanımına ulaşarak oldukça başarılı işlere imza attı ve net karı 2014 yılına göre yüzde 29 yükseldi."

"Avivasa 9,1 milyar TL BES fon büyüklüğü ile sektör lideri"

Sabancı Holding’in perakende alanındaki faaliyetlerine de değinen Kurtul, Carrefoursa ile 2015 yılında 900 milyon TL yatırım yaptıklarını ve satışları da bir önceki yıla göre yüzde 26 artırıp 3,9 milyar TL'ye çıkardıklarını söyledi.

Kurtul, Carrefoursa'nın önceki on yıllık sürede gerçekleştirdiği büyümeden daha fazlasını 2015 yılında gerçekleştirdiğini ve 2016 yılının bu büyümenin karlılığa yansıtılmasına odaklanılan bir yıl olacağını dile getirdi.

Teknosa’da ise online satışları yüzde 50 artırmayı başardıklarını belirten Kurtul, Türkiye’de satılan her 10 smart TV’den 5’ini, her 10 akıllı telefondan da 4’ünü Teknosa'nın sattığına dikkati çekti.

Kurtul, bireysel emeklilik sektöründe 9,1 milyar TL'lik fon büyüklüğü ile sektör lideri Avivasa'nın, 2015 yılında fon büyüklüğünü yüzde 29 artırdığı bilgisini verdi.

Aksigorta'nın ise geçen yıl da seçilmiş branşlarda odaklı büyümesini sürdürdüğünü ifade eden Kurtul, "Bu kapsamda motor dışı branşların prim üretiminin portföydeki payı 7,5 puan artarak yüzde 52’ye yükseldi" dedi.

Zafer Kurtul, Akbank olarak beş yıl üstüste Türkiye’nin en değerli banka markası seçildiklerine belirterek, "Akbank, 2015 sonu itibarıyla 2014 yılsonuna göre toplam aktiflerini yüzde15 büyüterek 252 milyar TL seviyesine çıkarttı. Akbank büyümesini sürdürürken, takipteki kredi oranınını sektör ortalamasının da altında yüzde 2,2 seviyesinde tuttu" diye konuştu.

2012 yılından bugüne kadar 8 bin yeni istihdam sağladıklarının altını çizen Kurtul, Sabancı Topluluğunun 33 yaş ortalamasıyla oldukça genç bir organizasyon olduğuna dikkati çekti.

Kurtul, şunları kaydetti:

"Biz Sabancı Topluluğu’nda kadın istihdamına özellikle önem veriyoruz. İşe alımlarda kadın-erkek oranımız yüzde 50-50 seviyelerinde. İç terfi oranımız ise yüzde 75’lerde. Bu yıl 2.500- 3.000 civarında yeni istihdam sağlamayı planlıyoruz. Sabancı Vakfı’nın çalışmalarına da değinersek; Sabancı Topluluğu ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına hizmet eden önder kuruluşlarından biri. Ticari alanda eriştiğimiz gücü, sosyal ve kültürel alanlarda Sabancı Vakfı ve Topluluk şirketlerinde sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk çalışmalarımızla daha geniş ölçekte paylaşmaktayız. Sabancı Vakfı’nın 42 yıldır yürüttüğü çalışmalarının etkilerini bugün Türkiye’nin dört bir yanında görüyor olmak bizi mutlu ediyor. Vakfımız kuruluşundan bu yana, Türkiye geneline dağılmış 78 yerleşim merkezinde 120'den fazla kalıcı eser yarattı. 42 bin 500’den fazla gence burs verdi. Kadınlar, gençler ve engellilere eşit fırsatların yaratılmasını ve topluma aktif katılımlarını desteklemek amaçlı projelere hibe programları ile destek oldu. Biz; Türkiye’nin Sabancı’sı olmanın verdiği sorumlulukla ülkemize hizmet etmeye var gücümüzle devam ediyoruz."

"2016'da perakendede yeni satın alma düşünmüyoruz"

Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtul, yeni yılda yapılacak yatırımların sektöre göre dağılımına ilişkin soru üzerine, "Bu yıl yapacağımız 5 milyar TL'lik yatırımda ağırlık enerjinin olacak. En hızlı büyüme motoru yeni enerji olacak. Bu tutarın içerisinde satın alma yok. Önümüzdeki yıl da bizim için yatırımların deva medeceği bir yıl olacak" değerlendirmesini yaptı.

 Küresel ve jeopolitik gelişmeler çerçevesinde 2016 yılında piyasaların nasıl olacağına ilişkin soruya Kurtul, şöyle cevap verdi:
"2016 yılında olumlu bir tablo var. Burada politik ve ekonomik istikrarın devam etmesi çok önemli. Biz volatilitenin daha düşük olacağı, dünyadaki gelişmeler paralelinde ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışının bir miktar gecikeceği ve boyutunun da düşeceğini düşünüyoruz. Gelişmekte olan ülkelere bir miktar sermaye girişi olacağını düşünüyoruz. ÇÜnkü son birkaç aydır çok ciddi önemli çıkışlar olmuştu. Artık gelişmekte olan ülkeler popülaritesini bir miktar artırıyor. Çin'in yüzde 6 büyüme oranlarında kalacağına göre Türkiye'nin yüzde 4 büyümesi çok başarılı bir gelişme. Bütçe disiplini devam ediyor. Bankaların sağlıklı yapısı ve kuvvetli bir iç talep var. Asgari ücretin artışı canlandırma etkisi oluşturacak. Dolayısıyla 2016 yılı hem perakende sektörü açısından daha iyi bir yıl olacak. Enerji şirketlerimiz için de daha iyi bir yıl olacak."

"Bu yıl ya da gelecek dönemde halka arz düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Kurtul, "Amacımız bütün şirketlerimizi halka arz etmek. Bakarsak en önemli şirketimiz Enerjisa. Bu şirket henüz halka arz edilmedi. Enerjisa'da halka arz hedefimiz var. Ancak piyasa koşulları nedeniyle bir zamanlama veremiyoruz. İkincil halka arz için Carrefoursa hedefimizde. Bunun için de bir zamanlama veremiyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Kurtul, "Yeni yılda satın alma olacak mı?" sorusuna, "2016'yı perakende de yaptığımız satın almaları hazmetme ve entegrasyon dönemi olarak görüyoruz. 2016'da perakendede yeni satın almalar düşünmüyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.