Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avustralya Merkez Bankası (RBA), zayıf istihdam, düşük ücret artışı ve azalan yatırımlar gibi sıkıntılara, küresel dalgalanmalar ve güçlenen para biriminin de eklemesi sonrası, rekor düşük seviyedeki gösterge faizi değiştirmedi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Setevns ve kurulu, Salı günkü toplantıda, gösterge nakt faizi değiştirmeyerek yüzde 2'de bıraktı. Bu karar, Bloomberg'in anketine katılan 27 ekonomistin tümü tarafından doğru tahmin edildi ve traderların aldıkları ozisyona paraleldi. Stevens, geçen ay yaptığı açıklamada, işsizlik oranının yüzde 6'ya yükseldiği işgücü piyasasını ve finans piyasalarındaki kayıpları izlediğini söylemişti. Yerel para birimi, Ocak ayı ortalarında yedi yılın en düşük seviyesine yaklaştıktan sonra yükseldi.

Sydney'de Nomura Holdings Inc. faiz stratejisti Andrew Ticehurst, karar öncesi yaptığı değerlendirmede, "RBA'nın lokal ekonomiye olan güveni, biraz daha az inançla yansıtılacak," dedi ve "Politika yapıclarının cesareti, küresel anlamda düşük ve nagatif faize daha fazla yönelinmesi ile birlikte azalacak ve Avustralya dolarının adil olarak görülen seviyenin üzerinde seyretme riski artacak" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralya ekonomisinin görünümü, rekor düşük seviyedeki gösterge faizi ve düşük Avustralya dolarının iş dünyası koşullarını iyileştirdiği ve turizm ve eğitim sektörlerinde istihdamın artmasını sağlayarak ekonominin zorlukları atlattığını işaret ettiği geçen yıla göre kötüleşti. Sadece geçen hafta, büyük bir perakendecinin zor duruma düşmesi sonucu yaklaşık 2,500 kişi işini kaybetti ve emtia fiyatlarındaki düşüşler büyük bir madencilik şirketinin 1,750 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu.