Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yen, Mart ayına Şubay ayını tamamladığı şekilde, uro karşısında yaklaşık üç yılın zrivesine tırmanarak başlıyor.

Japonya parası Şubat ayında, hisse senetlerindeki düşüşün güvenli varlık talebini tetiklemesiyle euro karşısında yüzde 7.1 ve dolar karşısında yüzde 7.5 yükseldi.Yen, bu yıl 16 önemli paranın tamamı karşısında yüzde 4'ün üzerinde değer kazanarak Japonya ihracatçılarının ve büyümenin olumsuz etkileneceğini endişelerini güçlendirdi.

Tokyo'da Mizuho Bank Ltd.'den Satoshi Tate, “Çin'deli, zorunlu karşılık oranı indirimi risk algısını hafifletmekte başarısız oldu. Sadece Çin'de değil, Japonya'da ve Avrupa'da da, yatırımcılar para politikasının etki alanının sonuna geldiğimizi ve ek genişlemenin paranın sürdürülebilir zayıflığını sağlayamayacağını düşünüyor” dedi.

Yen, Londra saatiyle 06:57'de euro karşısında yatay seyrederek 122.68 seviyesinden işlem gördü. Japonya parası fazla değişmeyerek dolar karşısında 112.76'dan alıcı buldu.

Japonya'da maliye bakanlığının Pazartesi günü internet sitesinde yaptığı bir açıklamaya göre hükümet Döviz piyasasına 28 Ocak ve 25 Şubat arasında müdahale etmedi. Paranın söz konusu dönem içindeki hareketi, yetkilileri pariteyi sözlü olarak yönlendirmeye teşvik etmişti.