Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Konuyla ilgili kaynaklara göre, AMB yetkilileri alınacak para politikası kararlarının bankalara olası etkisini azaltmak için çeşitli önlemler hazırladı. AMB yetkililerinin hazırladıkları önlemler arasında kademeli mevduat oranı uygulamasından, fazla likiditeye uygulanan teşviklerin etkisini tersine çevirecek tekniklere kadar bir çok uygulama bulunuyor. Bahsedilen öneriler AMB yönetim kurulu tarafından reddedilebilir ya da 10 Mart'taki toplantıda geri çevirilebilir. AMB sözcüsü konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Euro bölgesi enflasyonu tekrar sıfırın altına gelmişken ve küresel ekonominin durumu hakkında endişeler artarken, AMB Başkanı Mario Draghi ve AMB yetkilileri euro bölgesi ekonomisinde toparlanmayı sağlamak için para politikasının daha fazla desteğin gerekli olup olmayacağı konusunu değerlendiriyor. En büyük endişe negatif faiz oranının, özellikle de daha da düşürülürse, bankaların karlarını olumsuz etkilemesi ve bankaların şirketlere ve bireylere kredi vermekten çekinme olasılığı.

Columbia Threadneedle Investments EMEA CIO'su Mark Burgess Çarşamba günü Frankfurt'ta verdiği bir mülakatta, Draghi "bankacılık sistemi üzerindeki olası sonuçlar konusunda endişelenmeli, Draghi'nin sağlıklı bir bankacılık sektörüne ihtiyacı var." dedi.