Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, Cuma günü yaptığı açıklamada, şu an için, negatif bölgede bulunan gösterge faizi daha da düşürmeyi düşünmediklerini söyledi.

Tokyo'da parlamenterlere konuşan Kuroda, ayrıca, BOJ'un yüzde 2 olan enflasyon hedefinin yakın zamanda tutulmasını sağlamak için, niceliksel ve niteliksel parasal gevşemenin ve negatif faizin "üç boyutunu" kullanacaklarını da söyledi. Kuroda, öte yandan, BOJ'un riskleri izlemeye devam ettiğini ve ihtiyaç duyulduğunda harekete geçmekten çekinmeyeceğini tekrarladı. BOJ Başkanı, Japonya bankalarının yeterli sermayeye sahip olduklarını ve karlarının aşırı iyi olduğunu sözlerine ekledi.

Japonya Merkez Bankası, 29 Ocak'ta, bankaların merkez bankasında tuttukları fonlardan para alma (negatif faiz) kararına güçlü tepkiler geldi. Bu politkaya yönelik reaksiyon, BOJ'un 14-15 Mart'ta yapacağı bir sonraki toplantı için belirsizliği artırdı.

BOJ Başkan Yardımcısı Hiroshi Nakaso, dün yaptığı açıklamada, merkez bankasının, hemen olmasa da, faizi daha da düşürmeye hazırlandığının sinyalini verdi. Nakaso ayrıca, finans piyasalarının, 16 Şubat'ta uygulanmaya başlayan daha önce görülmemiş negatif faiz politikasını sindirmesi için zamana ihtiyacı olduğunu belirtti.