Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası Ödemeler Bankası, BIS, 2014 ortalarından bu yana Çin'de yaşanan ısrarlı sermaye çıkışlarının varlıklarını satan yatırımcılardan daha ziyade doların değer kazanacağı beklentisiyle dolar cinsinden borçlarını ödeyen Çin merkezli şirketler tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini tahmin ediyor.

İsviçre merkezli enstitünün Pazar günü açıkladığı raporda araştırmacılar, Çin para biriminin değer kaybı "iki farklı yoruma yol açtı"dedi. BIS raporunda, "bazıları hikayeyi yatırımcıların Çin varlıklarını topluca satması olarak yorumlarken, diğerleri Çin firmalarının dolar borçlarını ödemesi olarak anlatıyor. BIS analizi ikinci görüşü tercih ediyor. Ancak, iki tarafın da kaçırığı bir noktaya dikkat çekiyoruz ki bu da offshore renminbi cinsinden mevduatlardaki azalmadır." denildi.

Aralık'ta gelişmekte olan piyasaların fazla hızlı bir biçimde ve fazla miktarda borçlanıyor olabileceği yönünde bir uyarıda bulunan BIS, 2015 yılının Temmuz - Eylül ayları arasında Çin'e sermaye akışlarında yaşanan 175 milyar dolarlık düşüşü inceledi. BIS araştırması, bu miktarın 12 milyar dolarlık kısmının resmi rezerv çıkışı olduğunu kalan kısmın özel sermaye çıkışı olduğunu gösterdi.

BIS, 163 milyar dolarlık rezerv dışı sermaye çıkışlarının yaklaşık dörtte üçünün çeşitli faktörlerden oluştuğunu söyledi. BIS raporuna göre yuan mevduatlarda düşüş 80 milyar dolarlık sermayenin Çin dışına çıkmasına neden olurken, Çin şirketleri dolar cinsinden borçlarını offshore ve yerel bankalara doğrudan geri ödeyerek sırasıyla 34 ve 7 milyar dolarlık bir sermaye çıkışına neden oldu.