Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen yıl Türkiye’de ev dışı tüketim (EDT) sektörü, dünya ortalamasının yaklaşık üç katı büyüyerek yüzde 11’lik artışa ulaştı. 2015 yıl sonu itibariyle ev dışı tüketim harcaması 55 milyar liraya yükseldi.

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği'nin (ETÜDER) açıklamasına göre, derneğin, araştırma şirketi Ipsos ortaklığıyla hayata geçirdiği "Foodservice Monitor 2015" adlı ev dışı tüketim pazarı araştırmasının sonuçları İstanbul'da düzenlenen toplantıyla duyuruldu.

Türkiye'nin 7 büyük ilinin 81 ilçesindeki 2 bin 751 sokak ve 92 bin 948 ev dışı tüketim noktasından yola çıkıp, 2 bin 700 EDT noktasında yıllık 11 bin ziyaret gerçekleştirerek yapılan araştırmaya göre, 2015 yıl sonu itibariyle ev dışı tüketim harcaması 55 milyar liraya yükseldi. Türkiye’de bir kişinin ev dışında yaptığı ortalama yıllık harcama 730 lirayken, bu rakam Avrupa’da 3 bin 212, ABD’de ise 6 bin 600 liraya ulaştı.

Ev dışı tüketim harcamalarının yüzde 41'i İstanbul'da, yüzde 19'u Antalya'da, yüzde 13'ü İzmir'de ve yüzde 11'i Ankara'da yapılıyor. Araştırmanın yapıldığı Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Muğla, Antalya, Adana’nın ev dışı tüketim pazarının yaklaşık yüzde 50-55’ini kapsadığı tahmin ediliyor.

Açıklamada görüşleri aktarılan ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz, Ipsos iş birliği ile gerçekleştirdikleri araştırmanın Türkiye ev dışı tüketim sektörünü inceleyen tek ve en kapsamlı çalışma olduğunu belirtti.

Türkiye’de ev dışı tüketim sektörünün büyüme ortalamasının dünyadaki hızın üzerinde seyretmesine vurgu yapan Şahinöz, "Ev dışı tüketim sektörü 2015 senesini dünya genelinde yüzde 4’lük bir büyüme ortalaması ile tamamlarken, Türkiye’de ev dışı tüketim sektörü yüzde 11’lik bir büyüme kaydetti. Sektörümüzün büyüme hızı geleceğe dair ümit veriyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye’de son yıllarda değişen yaşam tarzlarının ev dışı tüketim pazarındaki büyümeyi olumlu yönde etkilediğine değinen Şahinöz, "Sektör her yıl ortalama yüzde 10-15 büyüyor. Dünya da sektörün büyüklüğü 2,67 trilyon avro, ABD’de 2,1 trilyon lira, Türkiye’nin 38 katı, Avrupa pazarı ise 1,6 trilyon lira ile Türkiye’nin 29 katı büyüklüğünde. Harcama oranlarına baktığımızda sektörün daha çok gelişeceğini görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Tüketici alkolsüz geleneksel restoranlara yöneliyor

ETÜDER tarafından 92 bin 948 ev dışı tüketim noktasından yola çıkarak 2 bin 700 EDT noktasında yıllık 11 bin ziyaret gerçekleştirerek yapılan araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar ise şu şekilde:

Ev dışı tüketim harcamalarının yüzde 62’sini gıda, yüzde 36’sını alkollü ve alkolsüz içecekler, yüzde 2’i ise temizlik malzemelerinden oluşuyor. Ev Dışı Tüketim harcamalarının neredeyse yarısı restoranlar ve Fast Food mekanlarında yapılıyor. Tüketimin, yüzde 27’si restoran, yüzde 29’u fast food, yüzde 16’si otel, yüzde 6’si kafe, yüzde 2’si eğlence, yüzde 7’i pastane, yüzde 4 eğitim kurumu, yüzde 5 büfe-kiosk, yüzde 4 catering mekanlarında gerçekleştiriliyor.

Ev dışı tüketimde alkollü içecekler kategorisinde ise yüzde 44 ile bira birinci sırayı alırken, onu yüzde 25 ile rakı, yüzde 8 ile viski takip ediyor. Su fiyatlarının en yüksek olduğu yer oteller, en ucuz olduğu yer ise okullar. Sayısal olarak yoğunluk fastfood restoranlardan sonra, alkolsüz geleneksel restoranlara kaymış durumda.