Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Mario Draghi'nin ek teşvik paketi etkili olsun veya olmasın, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı birşeyi açıklığa kavuşturdu: parasal genişlemenin ardından ortalığı toparlayan kişi olmayacak.

Bunun yerine, mevduat kabul ettiği için bankaların neredeyse ücret almasına neden olacak aşırı düşük faiz oranları büyük olasılıkla Mario Draghi'nin 2019 yılında görevden ayrılması ardından da devam edecek. AMB'nin yeni önlemleri, kriz zamanları için oluşturulmuş politikaları sağlamlaştırdı.

Politikanın etkisini kaybettiği ve hatta yeni bir krizin tohumlarını ektiği yönündeki küresel tartışmanın karşısında AMB, merkez bankalarının büyümeyi ve enflasyonu istediği zaman destekleyebileceği yönünde kesin bir yanıt verdi.

Euro Bölgesi'nde maliye politikası için söylenebilecek en iyi şey toparlanmayı olumsuz etkilemediği. Bu nedenle Draghi, diğerlerinin harekete geçmesini beklemeyeceğini belirtti.

Frankfurt'ta ING DiBa baş ekonomisti Carsten Brzeski, “Euro Bölgesi ekonomisine AMB olmak ne olacağını düşünmek güç, muhtemelen benzer şeyler yapılırdı. Draghi'nin, Trichet'in faiz artırımlarını tersine çevirdiği gibi, bir sonraki AMB başkanıda Draghi'nin alışılmışın dışındaki politikalarını ve faiz indirimlerini tersine çevirecek” dedi.