Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Borsaları yatırımcıların merkez bankalarının büyümeyi destekleyeceğine dair güvence beklemesiyle, yılın en yüksek seviyeleri yakınında dalgalandı.

Geçtiğimiz ayın rallisinin öncüleri olan enerji şirketleri, hammadde şirketleri ve bankaları, düşen petrol fiyatlarını takip ederek yavaş ilerledi ancak endeks grupları kayıplarını azalttı. Starwood Hotels & Resorts Worldwide Inc., Çinli Anbang Insurance Group Co.'nun öncülüğünde bir grup şirketin talep edilmediği halde devralma teklifi vermesi sonrası yüzde 8 yükseldi.

Standard & Poor's 500 Endeksi, son 200 günlük ortalama fiyatına yakın seyrederek, New York'ta saat 15:16 itibariyle yüzde 0.1 düşerek 2,021.74 seviyesine geldi. Dow Jones Sanayi Endeksi 39.42 puan yükselerek 17,252.73 seviyesine ilerledi. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 0.1 yükseldi.

Instinet LLC yönetim kurulu üyesi Frank Cappelleri, "Bu noktaya kadar çok hızlı geldik, böylesine büyük bir hareketten sonra havanda su dövüyoruz" dedi ve "İpuçları için finans ve bankalar incelenmeli. Çarşamba günü Fed'in yapacağı açıklamalarla bu daha da önemli hale geliyor. BUnlar, S&P endeksinin normalden daha fazla artmasının ana sebebleriydi." diyerek görüş bildirdi.

Hisse senetleri, yatırımcılıların Avrupa Merkez Bankası teşvik kararlarının olumlu yönde yeninden değerlendirmesi sonrası, Cuma günü küresel ralliye katılmıştı. Fed'in bu haftaki iki günlük toplantısı, faiz oranlarının gidişatına dair belirtiler aramak adına ilgi odağı olacak. Japonya Merkez Bankası (BOJ) salı günü bir polika değerlendirmesi gerçekleştirecekken, İngiltere Merkez Bankası Perşeme günü faiz oranı kararı açıklayacak. Merkez bankalarının büyümeyi destekleyecek önlemler alamya devam etmekte istekli oldukların göstermeleri, ABD hisse senetlerinin geçtiğimiz ayki geri dönüşüne destek vermişti.

Fed beklentisi

Fed'in faiz kararı Çarşamba günü açıklanacak. Fed yetkilileri 2006'dan bu yana ilk kez faiz artırdığında sonraki faiz artışlarının kademeli ve verilere bağlı olacağını belirtmişti.

Öte yandan bu hafta açıklanacak olan perakende satış, sanayi üretimi ve konut verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinin gücüne dair sinyaller vermesi bekleniyor.

Pacific Investment Management'ta küresel ekonomi danışmanı olan Joachim Fels Bloomberg International'a "Fed sanırım temkinli hareket edecektir. Fed geçen sene ve bu yılın ilk döneminde gelişen ülkeler ve özellikle de Çin gibi dünyanın geri kalanının faiz artışına hazır olmadığını öğrendi"  yorumunu yaptı.