Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Gazprom'un Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'ye ihracatı 1 Ocak - 15 Mart döneminde yıllık bazda yüzde 33.5 arttı. Gazprom AB ve Türkiye'ye bu dönemde 36.5 milyar metreküp ihracat gerçekleştirdi. Şirketin Almanya'ya ihracatı aynı dönemde yüzde 37 artış gösterdi.

Rus enerji şirketi Gazprom, Türkiye ve Avrupa ülkelerine gönderdiği doğalgaz miktarını 1 Ocak 2016 ile 15 Mart 2016 tarihleri arasında yüzde 33,55 artırdı.

Şirketin CEO'su Aleksey Miller tarafından yapılan yazılı açıklamada, belirtilen tarihlerde Gazprom tarafından (Türkiye dahil, Baltık ülkeleri hariç) Avrupa'ya gönderilen doğalgazın toplam 36,5 milyar metreküp (bcm) olduğu bildirildi.

Miller, geçen yılın aynı dönemine göre gönderilen doğalgaz miktarının yüzde 33,5 arttığını kaydederek, "Türkiye ve Avrupa ülkelerine gönderilen doğalgaz miktarı toplam 9,15 milyar metreküp düzeyinde artış gösterdi" ifadesini kullandı.

Gazprom geçen yıl Türkiye ve Avrupa ülkelerine toplam 159,5 milyar metreküp doğalgaz göndermişti. Bu yıl için ise aynı ülkelere 160 milyar metreküp doğalgaz ihracatı öngörüldü.