Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dokunulmazlık tartışmalarına ilişkin "506 dosyanın tamamını Meclis'e getirelim" önerisine CHP'den yanıt geldi. Parti Meclisi toplantısı süren CHP'de Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, kameraların karşısına geçerek, "Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın" dedi. Başbakan'ın çağrıya yanıt için süre verdiğini hatırlatan Tezcan, "Akşama kadar beklemeye gerek yok" diyerek, şu açıklamayı yaptı:

"Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Bu noktada aynı hattayız. Başbakanın bu teklifi umut ederim aynı noktadır. Bu söylediklerinden Brüksel dönüşü çark etmek zorunda kalmaz umarım. Kararını, niyetini değiştirme noktasına gitmez. Bu sevindirici bir gelişmedir. CHP'nin önerisinin kabul edilecek olması yolsuzluk yapmanın bir milletvekili ayrıcalığı olmaması anlamına gelecektir. Teröre destek verenlerin de dokunulmazlığı görüşülür. Sayın Başbakan akşama kadar süre vermiş bize. Akşama kadar süre vermesine gerek yok. Bizim tutumumuz nettir. Kamuoyu ile paylaştık. Yine akşam kadar beklemiyoruz. Sayın Başbakan sözlerinden dönebilir, o yüzden Sayın Başbakan akşama kadar sözlerinden dönmesin diye cevabımızı vermeyi yararlı görüyoruz. Dokunulmazlıklar hiçbir şekilde şantaj konusu yapılamaz." 

Davutoğlu'nun açıklamalarının ardından Habertürk TV'ye ilk değerlendirmeleri yapan CHP Grup başkanvekili Levent Gök, "Bizim dediğimiz noktaya geldiler", MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman da "Hükümet işi sulandırıyor" demişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, dokunulmazlıkları kaldırma çağrısına ilişkin, "Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Anayasa'nın 83. Maddesi bu çerçevede düzenlensin" dedi.