Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı'nın yapıtğı açıklamaya göre ABD kayagazı üretimindeki düşüşler, petrol fiyatlarındaki yükselişe önemli petrol ihracatçıları arasındaki üretim seviyesinin dondurulmasına ilişkin görüşmelerden daha fazla katkı sağlıyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, Perşembe günü Berlin'de Bloomberg Television ile gerçekleştirilen bir mülakatta, “Üretim seviyesinin dondurulmasına ilişkin bir anlaşmaya varılsa bile, petrol fiyatları üzerinde önemli bir etkisinin olması beklenmeyen bir durum. Son görüşmelerin fiyatlar üzerinde önemli bir etkisi olmadı” şeklinde görüş bildirdi.

Petrol, Rusya ve Suudi Arabistan öncülüğündeki dünyanın en büyük üreticilerinin küresel arz fazlasını azaltmak amacıyla üretim seviyesini dondurma yönünde attığı belli belirsiz adımın ardından, 16 Şubat'tan bu yana üçte biri kadar yükselerek, New York'ta varil başına 40 dolardan işlem gördü. Birol'a göre 17 Nisan'da Katar'da devam edecek olan bu görüşmeler, ABD üretimindeki düşüşten daha az etkili oluyor.

Birol, konuyla ilgili olarak “Bu gelişmenin, dedikodulardan daha fazla etkisi var” dedi.

EIA Başkanı geçtiğimiz yıl New York'ta varil başına 26 dolardan işlem görerek 12 yılın düşüğüne gerileyen petrol fiyatları, küresel ekonomi veya Çin kaynaklı çok olumsuz bir haber olmadığı, ya da ABD üretimi tahminlerden daha ısrarcı olmadığı sürece en düşük seviyesini görmüş gibi duruyor. Birol'a göre EIA, ABD üretiminin bu yıl günlük 600,000 varil azalacağını tahmin ediyor.