Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dow Jones Sanayi Endeksi, dolardaki düşüşün emtia üreticilerinde ralliyi tetiklemesiyle ve sanayi hisse senetlerinin ABD Borsalarında daha geniş işlem görmesiyle 2016 yılındaki kayıplarını sildi.

Hisse senetleri General Electric Co.'dan Coca-Cola Co.'ya her tür şirketin düşük ABD dolarından kar etmesi sebebiyle yükseldi. Fed'in faiz oranı artırım sayısını azaltması, doları düşürerek, Dow Jones'un geçtiğimiz ay iki yılın en düşüğünden sıçrayışını 11 puandan fazla genişletmesine yardımcı oldu.

Standard & Poor's 500 Endeksi, bu yılki kayıplarını kısa bir süre sildikten sonra, New York'ta saat 14:47'de yüzde 0.7 artarak  2,042.18 seviyesine yükseldi. Dow Jones, bu yılki kayıplarını silip kazançlarını genişleterek 176.62 puan yükseldi ve 17,502.38 seviyesine tırmandı. Nasdaq Bileşik Endeksi de yüzde 0.2 yükseldi.

Illinois'de OakBrook Investments yöneticilerinden Peter Jankovskis, "Tekrar pozitif seviyelere dönmek bir derece yardımcı olabilir. Ocak ve Şubat aylarında yapılan bazı satışlar kesinlikle aşırıydı fakat Fed'in makul derecede ABD ekonomisine güveni ve dışarıdaki olaylara dikkat etmesi, yatırımcılara pozitif seviyelere geri dönmek, belki de daha fazlası için güven verdi." diyerek görüş bildirdi.