Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(23:20'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, tüketici ve sanayi hisse senetlerindeki düşüşlerin, sağlık hizmetleri hisse senetlerindeki kazançları gölgede bırakmasıyla birlikte yılın zirvesinden düşerken, yatırımcılar rallinin devam etmesi için yeni sebepler aradı. 

Hisse senetleri, öğleden sonraki işlemlerde petrol ile birlikte kayıplarını genişletti. Ford Motor Co. ve General Motors Co. yüzde 1.9'dan fazla düştü. Miner Freeport-McMoran Inc., bakır madeninin iki yılın en uzun ardı ardına kaybını gerçekleştirmesiyle, yüzde 4.75 değer kaybetti. Virgin America Inc., Alaska Air Group Inc.'nın şirketi 2.6 milyar dolara almayı kabul etmesinin ardından yüzde 42 sıçrama yaptı. 

Standard & Poor's 500 Endeksi, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.3 düşerek 2,066.05 seviyesine geriledi. Endeks, bir haftadan fazla sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirirken, bir yatırımcı kaygı ölçütü Ağustos'tan beri en düşük seviyesinden yükseldi. 

Boston'da Pioneer Investments ABD hisse senetleri araştırmacısı Craig Sterling, "Şimdi bu rallinin aldatma mı yoksa gerçek mi olduğuna dair büyük fikir ayrılıkları mevcut." dedi ve "Hisse senetleri hafif işlem hacminde yukarı tırmandılar ve şu an bir çeşit dönüm noktasındayız. Eğer petrolde bir düşüş ya da kötü makro verilerle karşılaşırsak, ya da işlen oranı hisse senetleri için doğru yönde gitmezse, o zaman yıla başladığımız yere döneriz." diye görüş bildirdi.

(23:20'de güncellendi)