Advertisement

Kuveyt'in OPEC guvernörüne göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer büyük petrol üreticisi ülkeler, İran fiyatların artırılmasını amaçlayan harekete bu harekete katılmasa bile, üretimin dondurulması konusunda anlaşmaya varabilir.

Nawal al-Fezaia, Salı günü verdiği bir telefon mülakatında, petrol üreticisi ülkelerin 17 Nisan'da Katar'ın başkenti Doha'da yapılacak toplantıd, üretimin dondurulması konusunda anlaşmaya varmaktan başka seçeneklerinin olmadığını, zira petrol fiyatlarının çok düşük olduğunu söyledi. Üretimin Şubat ayı seviyelerinde bile dondurulma kararı da, al-Fezaia'ya göre, petrol fiyatlarına bir taban oluşturabilir.

Kuveyt temsilcisi, "Petrol üreticilerinin, petrol fiyatlarının bu kadar düşük olduğu ve herkese zarar verdiği bir durumda, üretimi dondurmaktan başka seçenekleri yok," dedi ve "Toplantı öncesi tüm ön işaretler bunu sonucu gösteriyor" şeklinde görüş bildirdi.

OPEC ve diğer üreticiler, küresel arz fazlasını azaltmak amacıyai üretimi dondurmaya yönelik nihai anlaşmaya varmak için Doha'da toplanıyor. Ancak bu anlaşmaya yönelik kuşkular, Suudi Arabistan ikinci veliaht prensinin geçen hafta, ülkesinin üretimi yalnızca İran'ın da anlaşmaya katılması halinde donduracağını söylemesi sonrası artmıştı. İran görüşmelere katılabilir, ancak Ocak ayında uluslararası yaptırımların kaldırılmasının ardından, petrol ihracatını artırmak istemesinden dolayı, üretime sınır koymayı reddetti.

Al-Dezaia, İran'ın üretimi artırmasının anlaşmaya zarar vermeyeceğini, zira bu ülkenin aşırı arz durumundaki piyasada petrolünü satmakta zorlanacağını söyledi.