Advertisement

Çin'de Ağustos ayında görülen yuan devalüasyonunun etkisi halka açık şirketlerin yıllık finansallarına yansıdı. Yatırımcılar kendilerini kur kaynaklı daha fazla soruna hazırlıyorlar.

Çin'de işlem gören yaklaşık 980 şirketin kurdan kaynaklanan zararlarının toplamı, 2015 yılında 48.7 milyar yuan (7.5 milyar dolar) oldu. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bu miktar 2014 yılındaki zararın 13 katı düzeyinde bulunuyor.

Söz konusu firmaların karı geçtiğimiz yıl yüzde 11 düşerek 789.2 milyar yuana geriledi. Kamu şirketi olan petrol rafinerisi China Petroleum & Chemical Corp., Dövize bağlı geçtiğimiz yılki net kaybı 3.9 milyar yuan oldu. Şirket'in 2014 yılındaki kur kaynaklı net zararı 179 milyon yuan olmuştu.

Yuan geçtiğimiz yıl yüzde 4.5 değer kaybederek 1994 yılından bu yana görülen en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Bu durum Asya'nın dolar cinsinden en fazla borçlanan ülkesi Çin'de, şirketlerin finansal maliyetlerinin şişmesine neden oldu. Yuanın Ocak ayında daha fazla değer kaybetmesi küresel hisse senedi piyasalarında görülen çöküşü tetikledi ve Çin'in dolar cinsinden tahvillerinde ilk çeyrekte görülen yüzde 31'lik düşüşte etkili oldu. Yuan, ABD Doları'na karşı iki aydır yükseliş kaydetmesine karşın döviz sepetine karşı zayıflamaya devam ediyor.

Singapur'da Schroder Investment Management Ltd.'den Raymond Chia, “Yuanda devam eden değer kaybı Çin şirketlerinin karlılığını kesinlikle etkileyecektir. Bazı durumlarda etki çok sert olur. Kur kaynaklı zararların nakit olmadığı söylense de, şirketin kredi oranını ve borç yönetimi kabiliyetini etkiler” dedi.