Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesine verdiği cevapta, enflasyon oranının ekonomi alanındaki istikrarın temel göstergelerinden biri olduğunu belirtti.

Ekonomik istikrarın sağlanması için enflasyon oranlarının istenilen düzeylerde gerçekleşmesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, bu nedenle Ocak ayında enflasyon oranının, mevsimsel etkiler ve yönetilen fiyat ayarlamaları nedeniyle yüzde 9,58 oranında gerçekleştiğini, Şubat ayında ise enflasyon oranının yüzde 8,78'e gerilediğini anımsattı.

Yılmaz, 2016 enflasyon gerçekleşmelerinin Orta Vadeli Programın ön görüleriyle uyumlu seyretttiğini kaydederek, "2002 yılında yüzde 29,7 oranında gerçekleşen enflasyon oranı 2004 yılında tek hanelere gerilemiştir. 2008 ve 2011 yılları dışında çift haneli enflasyon oranlarına rastlanılmamıştır. Dönem genelinde enflasyon oranlarının makroekonomik istikrara katkı sağlayacak şekilde gerçekleştiği değerlendirilmektedir." değerlendirmesini yaptı.

Enflasyon gelişmelerini değerlendirilirken bir aylık gerçekleşmelere göre genel yorumlar yapmanın hatalara yol açabileceğine dikkati çeken Yılmaz, mevsimsel etkiler ya da o aya özgü geçici düzenlemeler gibi faktörlerin bir ayın enflasyon oranını belirgin şekilde yükseltebildiğini vurguladı.

"Yüzde 7,5 olan 2016 OVP hedefinin tutturulabileceği değerlendirilmektedir"

Kalkınma Bakanı Yılmaz, "2016 yıl sonu için Orta Vadeli Program tahminleri gerçekleştirilirken, Ocak ayındaki söz konusu istisnai durum göz önüne alınmıştır. Bu nedenle, açıklanan Şubat ayı verileri de dikkate alındığında yüzde 7,5 olarak ilan edilen hedefin tutturulabileceği değerlendirilmektedir." değerlendirmesinde bulundu.