Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkan Yardımcısı Vitor Constancio Çarşamba günü yaptığı açıklamada, negatif faiz oranının ekonomiyi destekleme konusunda yapabileceklerinin sınırlı olduğunu söyleyerek AMB'nin stratejisinin euro bölgesinin tamamı için olumlu olduğunu söyledi.

Constancio, New York eyaletinde Bard College'de Levy Economics Institute'de yaptığı konuşmada, "Negatif mevduat faiz oranını bir politika aracı olarak kullanmanın açık sınıları olduğunu hatırlamak önemli, kademeli faiz sistemi bu endişeyi azaltabilir ama tamamen yok edemez" dedi.

AMB, euro bölgesinde enflasyonu canlandırma hamlesi kapsamında, Mart'ta mevduat faizi oranını yüzde -0.4'e düşürürken tahvil alımlarını ve kredi genişleme önlemlerini genişletti. Constancio, IMF ve Dünya Bankası'nın Washington'daki bahar toplantılarına katılmak üzere ABD'de bulunuyor. Yetkililer bu toplantılarda diğer konulara ek olarak bocalamakta olan küresel büyümeya karşılık izlenen para politikalarının etkinliğini değerlendirecekler.

Constancio, "Küresel perspektifte, yerel toparlanmanın direncini güçlendiren para politikası önlemleri birbirini dengeleyen etkilere sahip değildir. Çeşitli yetkili kurumlar para birimlerini bir diğeri karşısında değer kaybettirmeyi amaçlamaz... Genişlemeci para politikası, talebin bir ekonomiden diğerine yönelmesini sağlamak yerine, yerel kredi koşullarını geliştirerek ve nominal harcamaları destekleyerek ek küresel talep yaratır." dedi.