Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Goldman Sachs Group Inc. dolardaki düşüşün sona erdiğini açıkladı. 

Dolar, geçtiğimiz hafta geldiği bir yılın düşüğünden yaklaşık yüzde 1 ralli yaparak, Nisan ayı istihdam verisinin yedi ayın en zayıf istihdam büyümesini göstermesinin ardından bile kazançlarını genişletti. Goldman Sachs rallinin, piyasanın büyüme ve Fed'in faiz artırım beklentilerinin çok fazla, çok hızlı düştüğünün işareti olduğunu ve para biriminin sıçraması için pozisyon aldırdığını belirtti. Societe Generale SA ve Brown Brothers Harriman & Co. stratejistleri ise dolardaki iyileşmenin ekonomik verilere bağlı olacağını söyledi.

New York'ta Goldman Sachs para birimi stratejist şefi olan Robin Brooks, "Doların yukarı yönlü hareket edeceği fikrimizi koruyoruz ve gidişat bu seviyeden daha yüksek olacak." dedi ve "Cuma günkü istihdam verisine olan tepki, istihdam rakamlarının moral bozucu olduğunu ve doların zıpladığını söylüyordu." diyerek görüş bildirdi.

Brooks, ABD para politikasının normalleşmesiyle doların önümüzdeki iki yılda yüzde 15 yükseleceğini söyledi. Goldman Sachs son aylarda doların yükseleceğine dair açıklamalarda bulunmuş ancak tahmininde her zaman başarıya ulaşamamıştı.
Dolar geçtiğimiz hafta altı ayın en büyük yükselişini görerek 2016'daki kayıplarını yüzde 4.1'e indirdi. ABD doları, geçtiğimiz aya kadar arka arkaya üç ay düşmüştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçtiğimiz hafta yüzde 1.5 yükseldikten sonra, New York'ta saat 11:52 itibariyle hafif değişti. ABD para pirimi yen karşısında yüzde 0.8 yükselerek 109.17 seviyesine gelerek, 27 Nisan'dan beri en yüsek seviyesine ulaştı.