Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, piyasaların ABD ekonomisinin gücüne dair oldukça karamsar olmaya devam ettiğini söyleyerek, merkez bankasının faiz artırımı olasılığının piyasaların tahmininden daha yüksek olduğunu söyledi.

Fed'in, eğer istihdam piyasasındaki artışın ve enflasyonun yüzde 2'ye hareket ettiğine dair veriler gelmeye devam ederse, faizleri kademeli artırmaya hazır olması gerektiğini söyleyen Rosengren, dışarıdan ya da içerideki kargaşaların her zaman olası olduğunu söyledi ve bu tür endişelerin sadece ekonomik görünümde maddi değişiklikler meydana getirdiğinde geçerli olduğunu vurguladı.

Nisan ayı istihdam verisi piyasa beklentisinin biraz altında kalmış olsa da, istihdam büyümesinin hala nispeten güçlü olduğunu yansıttığını söyleyen Boston Fed Başkanı, Nisan ayı ücretleri büyümeye devam ederse, istihdam piyasasına ilave sıkılaştırma getirebilecek kadar güçlü olacağını söyledi.

Bu yıl FOMC politikalarında oy sahibi olan Rosengren, ABD ekonomisinin kademeli büyüdüğünü gösterdiği fikrinin üzerinden geçerek, Kasım ayında yaptığı uyarıyı tekrar ederek, düşük faizlerin ticari gayrimenkulde spekülasyonlara yol açabileceğine söyledi.

"Fiyatlar finansal kriz öncesi ulaştığı zirvesini aşmakta ve gayrimenkul fiyatlarının kriz öncesi hızlanmaya başlamasıyla, 2005'te ulaştığı seviyesinin çok üzerinde." dedi.

- Diğer Fed Başkanlarından açıklamalar

Rosengren'in şahin açıklamarının yanı sıra, bugün üç Fed Başkanı arka arkaya açıklamalarda bulundu. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyon verisinin cesaretlendirici olduğunu söylerken, Kansas Fed Başkanı Esther George, olası varlık fiyatı balonlarına karşı faiz oranlarının yükselmesinden yana olduğunu belirtti. Günümüz koşullarına göre faiz oranlarının çok düşük olduğunu vurgulayan George, faiz oranlarını kademeli olarak arttırmanın ekonomik bozulmaları minimalize etmek için gerekli olduğunu kaydetti. Kansas Fed Başkanı, negatif faiz oranınn ise ABD için düşünülemez olduğunu ifade etti.