Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya hisse senetleri, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı ardından İtalya'da gündeme gelen bankalar için olası kurtarma paketinin yatırımcılara tedbirli olmaları için başka bir sebep vermesiyle bir haftadan bu yana ilk kez düştü ve emtia fiyatları geriledi. Yen gibi güvenli varlıklar ve ülke tahvilleri yükseldi.

Bankalar ve enerji hisse senetleri, MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki kayıplara öncülük etti. Brent petrolünün varil fiyatı 50 dolar seviyesinin altına geriledi ve nikel sekiz haftanın zirvesinden düştü. Altın ve gümüş ise bir haftadan fazla bir süreden beri ilk kez düşüş kaydetti. Yen 31 önemli paranın tamamı karşısında güçlendi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, beş günlük düşüş serisine son verdi. Emtia üreticisi piyasa paraları değer kaybetti. Avustralya Dolar, merkez bankasının faizlerde değişikliğe gitmemesi ardından güç kaybetti. Avustralya ve Tayvan'da 10 yıllık hazine tahvillerinin faizleri rekor düşük seviyelere indi.

ABD faiz artırımına ilişkin beklentilerin azalması ve Avrupa ile Japonya'da merkez bankalarının parasal teşvikleri artıracakları yönündeki spekülasyon, 23 Haziran Brexit referandumu sonrası küresel piyasalardaki kayıpların bir kısmının geri alınmasında etkili oldu. İtalya'da bankacılık sisteminin sermaye yapısını yeniden düzenlemek için devlet fonlarının kullanılması değerlendiriliyor. Fitch Ratings, söz konusu öneriye Avrupa Birliği (AB) tarafından karşı çıkılacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Tokyo'da Daiwa Securities Group Inc. kıdemli stratejisti Takuya Takahashi, “Küçük sebepleri bir araya geldiği bir durumla karşı karşıyayız. İtalya bankalarının nakit sorununa ilişkin olarak bazı bankaların hisse senetlerinde bir miktar satış görebiliriz” şeklinde görüş bildirdi.

Salı günü ABD'den gelecek olan dayanıklı mal siparişleri verisi ve İngiltere ile Euro Bölgesi hizmet PMI verileri takip edilecek. Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 1.75 seviyesinde bıraktı. Faiz kararı, Bloomberg anketine katılan tüm uzman tahminlerine paralel gerçekleşti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saatiyle 13:57'de yüzde 0.7 azaldı. Hong Kong ve Japonya'ya gösterge hisse senedi endeksleri düştü, Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0.4 yükseldi. Yeni Zelanda S&P/NZX 500 Endeksi kazançlarını yedinci güne taşıyarak Nisan ayından bu yana görülen en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi. Endonezya finansal piyasaları tüm hafta boyunca kapalı olacak.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği bir mülakatta “Küresel anlamda risk seviyelerinde artış var. Brexit'in ve Avrupa'nın etrafını çevreleyen önemli konuların önümüzdeki birkaç ay içerisinde netlik kazanması pek olası görünmüyor” dedi.

S&P 500 endeks vadeli kontratları, yüzde 0.2 değer kaybetti. İngiltere'de FTSE 100 endeks vadeli kontratları ise, gösterge endeksin son seansta bir haftadan bu yana ilk kez düşmesinin ardından Salı günü yüzde 0.1 düştü.

Bloomberg Emtia Endeksi, Cuma günkü kapanış fiyatına göre yüzde 0.7 gerileyerek üç haftanın zirvesinden çekildi.

Brent petrol, militan saldırıları ile düşen Nijerya üretiminin geçtiğimiz ay artış kaydettiğinine ilişkin tahminlerin etkisiyle yüzde 1.1 düşerek varil başına 49.57 dolar seviyesinden işlem gördü. Bloomberg anketinden çıkan sonuçlara göre Nijerya geçtiğimiz ay günlük 1.53 milyon varil petrol üretti. Söz konusu rakam, Mayıs ayı günlük üretim miktarının 90,000 üzerinde bulunuyor.

Gümüş yüzde 1.9 düşerek iki günlük yüzde 8.6 kazanç elde ettiği beş yılın en güçlü yükselişine son verdi. Metal'in 14 günlük RSI göstergesi Pazartesi günü 86 seviysine tırmandı. Göstergede 70 seviyesinin üzeri, bazı traderlara göre aşırı alım bölgesini ve fiyatın yön değiştireceğini işaret ediyor. Altın fiyatı yüzde 0.5 gertiledi.

Yen yüzde 0.5 artarak dolar karşısında 102.02 seviyesinden işlem gördü. Japon Yeni, Brexit referandumundan bu yana yaklaşık yüzde 4 değer kazandı ve talep görmeye devam ediyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 artarken euro, dolar karşısında yüzde 0.3 zayıfladı.

Mizuho Bank Ltd. kıdemli ekonomisti Vishnu Varathan, “Piyasalar İngiltere'de ne olup bittiği ile ilgili endişeler taşıyor ve İtalya bankalarının durumuna ilişkin daha fazla belirsizlik mevcut” dedi.

ABD 10 yıllık gösterge tahvillerinin faizi üç baz puan düştü ve yüzde 1.41'e gerileyerek 1 Temmuz'da görülen tüm zamanların düşüğü olan yüzde 1.38 seviyesine yaklaştı.