Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Emeklilere maaş promosyonunda sona gelinirken, bankalar "Emekli Bankacılığı" alanında yoğun rekabet yaşıyor.

Mevduatı artırma çabaları doğrultusunda bireysel bankacılıkta artan rekabet, sektörde yeni promosyonları beraberinde getirirken, bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalarda emekliler yeni hedef kitle oldu. Türkiye'de 12 milyona yakın emeklinin olması da "Emekli Bankacılığı" alanında bankaları yeni arayışlara itti.

Geçen yıl sisteme yeni dahil olanlarla birlikte emeklilere, bankacılık kanalıyla 152 milyar lira ödeme gerçekleştirildi. Öte yandan geçen yıl sonunda bankacılık sektörü toplam mevduatı 1 trilyon 260 milyar TL seviyesindeydi. Bu da emeklilere bir yılda ödenen maaş tutarının, toplam mevduatın yaklaşık yüzde 12'sine denk geldiğini gösterirken, emeklilerin sektör için önemini de ortaya koyuyor.

Bu kapsamda emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için çalışmalarını sürdüren hükümet, bir an evvel bunun neticelenmesi için uğraşıyor. SGK yetkilileri ve bankacılık sektör temsilcileri de konuyla ilgili görüşmelerini devam ettiriyor.

Tüm bunlar sonucunda "Emekli Bankacılığı" alanında rekabetin hız kazandığı görülürken, bankalar; emeklileri kendi müşterileri yapmak için uygun kredi faiz oranları başta olmak üzere, hesap işletim ücreti almama, ücretsiz havale, kredi kartı kampanyalarında yararlanma, bonus gibi hizmetler sunuyor.

"Emeklilerden hesap işletim ücreti alınmıyor"

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ziraat Bankası Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, banka olarak emekli maaşını Ziraat'ten alan müşterilere geniş şube ve ATM ağıyla hizmet verdiklerini söyledi.

Toplam 4,7 milyon emekli maaş müşterilerinin, ATM'lerden maaş tutarlarının tamamını tek seferde ücretsiz olarak çekebildiklerini aktaran Çakar, müşterilerin emekli maaş hesapları için "Hesap İşletim Ücreti" ödemediklerini ifade etti.

"Emeklilere özel kredi kartı"

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark Türkiye'de sadece emeklilere özel tasarlanmış ilk kredi kartı olan "Emekli Bonus" ile onlara birçok ayrıcalık sunduklarından bahsetti.

Anlaşmalı üye iş yerlerinden indirimli alışveriş yapan emeklilerin elektrik, su, doğal gaz ve telefon faturalarına dönemsel kampanyalarla indirim kazanabildiklerini söyleyen Özark, "Ayrıca eczane, market ve benzeri harcamalarında indirim fırsatları ve tesisat arıza, çilingir, cam kırılması gibi asistans hizmetlerinde de faydalanabiliyor." dedi.

Akbank’tan emeklilere 300 TL Chip-Para

Müşterilerin ihtiyaçlarına uygun hizmetleri kolaylıkla sunmayı ilke olarak benimseyen Akbank, müşterisi olsun olmasın, maaşını taşıyan tüm emeklilere özel avantajlar sağlıyor.

Akbank'ın kampanyasına katılan emekliler, 300 TL değerinde chip-para kazanıyor. Bu kapsamda emeklilerin Neo kartına, maaşın Akbank'a yatmaya başladığı aydan bir sonrakinden itibaren 6 ayda bir 50 TL olmak üzere 6 seferde toplam 300 TL değerindeki chip-para yükleniyor.

Ayrıca, maaşını Akbank'a taşıyan emeklilerden hesap işletim ücreti alınmazken, havale işlemleri ve şube dışı kanallardan yapılan tüm EFT'ler de ücretsiz olarak sunuluyor.

İş Bankası'ndan "Emekli Paketi" 

İş Bankası, birikimlerini vadeli hesapta değerlendirmek isteyen veya finansman ihtiyacı duyan Emekli Paketi müşterilerine, hem mevduatları hem de ihtiyaç kredileri için özel faiz oranları sunuyor.

Banka, kredi kartlarını kullanan Emekli Paketi müşterilerine, emekli maaşını aldıkları ayı izleyen ayda tek sefere mahsus 50 TL değerinde "Hoş Geldin MaxiPuanı" hediye ediyor.

Havalelerde ücret muafiyeti

Yapı Kredi, tüm emekli müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik bankacılık hizmetleri geliştirmeye devam ediyor. Yapı Kredi, Emekli Bankacılığı kampanyası kapsamında, 3 yıl boyunca maaşını Yapı Kredi'den almayı taahhüt eden SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli müşterilerine 300 TL Worldpuan ve ücretsiz Medline Sağlık Hizmeti hediye ediyor.

Bunun yanında kampanyadan bağımsız olarak sunulan Emekli Paketi ile müşteriler maaş hesapları için hesap işletim ücreti ödemiyor. Emekliler internet şubesi, telefon bankacılığı, mobil şube ve ATM’lerden yapılan havalelerdeki ücret muafiyetine ek olarak ücretsiz düzenli ödeme imkanından da yararlanabiliyor.