Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(13:40'ta güncellendi)

Altın, yatırımcıların, bu yıl ABD'de faiz artırımı olasılığını anlamaya çalışmaları ile birlikte, dikkatlerin küresel ekonomiye yönelik risklere ilişkin işaretlere karşı güçlü ABD istihdam verisine çevirmeleri sonucu, iki yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden geriledi.

ABD'de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi analistlerin beklentilerinden daha güçlü çıktı ve bunun sonucu, hisse senetleri ve diğer riskli varlıklara talep artarken, altı hafta üst üste yükselen altındaki çıkış durdu. Metal Londra saati ile 10:36'da yüzde 0.5 düşerek ons başına 1,360 dolara geriledi ve İngiltere'deki referandumda Avrupa Birliği'nden ayrılma akrarı çıkmasından sonraki kazancını yüzde 8.1'e daralttı.

Altın, gümüş ile birlikte, 2016 yılında, yavaşlayan küresel büyüme ve İngiltere referandumunun ardından artan belirsizliğin etkisi ile yatırımcıların güvenli liman aramaları sonucu yükseldi. İngiltere Merkez Bankasıbu haftaki toplantısında faiz indirimine gidebilir ve Japonya'da iktidardaki koalisyonun seçim zaferi, Başbakan Shinzo Abe'nin mali teşvik planlarını güçlendirecek. Yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altın, bu varlığı tutmanın fırsat maliyetini düşürmesinden dolayı, faizin düşük seyrettiği dönemde daha iyi performans gösterme eğiliminde oluyor.

Londra'da SP Angel Corporate Finance LLP analisti John Meyer, "Bugün , yukarı harekete bir mola verilmiş gibi görünüyor," dedi ve "İstihdam verisi genel anlamda piyasalar için destekleyiciydi, ancak ABD'de bir süre daha faiz artırımı beklenmiyor" şeklinde görüş bildirdi.

G-20 ülkelerinin ticaret bakanları Pazar günü bir araya geldi ve sınır ötesi yatırımların bu yıl yüzde 15 kadar düşmesinin beklendiğini söyledi. Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Cuma günü, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma (Brexit) kararını işaret ederek, Euro Bölgesi'nin 2017 büyüme tahminini düşürdü. Bu olumsuz gelişmelere karşın, ABD'de Cuma günü açıklanan Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi 287,000 ile sekiz ayın en hızlı artışını gösterdi ve Bloomberg'in anketinde yer alan en yüksek tahminin de ötesinde gerçekleşti.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Cuma günü 8.9 ton artarak, 2,006.3 ton ile Temmuz 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Citigroup Inc.'nin bugünkü raporuna göre, ETF sektörü "göreceli olarak güçlü" ve varlıklardaki artış devam edebilir.

Altın geçen hafta yüzde 1.9 yükseldi ve yükselişini altıncı haftaya taşıyarak Temmuz 2014'ten bu yana en uzun haftalık çıkış serisini gerçekleştirdi. Metal 2016 yılında, Brexit oylaması ve bunun finans piyasalarında yarattığı kargaşanın da desteği ile yüzde 28 yükseldi. Ancak ABD'de tarım dışı istihdam verisi, Fed'in yıl sonuna kadar faiz artıracağına ilişkin beklentileri, Perşembe günkü seviyesi olan yüzde 12'den yüzde 21'e yükseltti.

(13:40'ta güncellendi)