Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Marketwatch yazarı Tim Mullaney, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan istihdam verisinin ardından Fed'in korkaklığı üzerinden atması gerektiğini söyledi.

ABD ekonomisi Haziran'da 287 bin istihdam eklerken, işsizlik oranı yüzde 4.9'a gerileyerek neredeyse tam istihdama yaklaştı. Haziran ayı rakamları, Mayıs'ta açıklanan rapor sonrası ABD ekonomisinin yavaşladığına dair görüşü beklemeye almış oldu. ABD'de konut, otomobil satışları, kişisel gelirler ve işsizlik rakamları bazen zayıf gerçekleşse de neredeyse sabit bir şekilde olumlu gerçekleşti.

Naroff Economic Advisers'tan Joel Naroff, "Sendeleyen işgücü piyasası mı, hangi sendeleyen işgücü piyasası? Havadurumu için söylendiği gibi, bazı ekonomik veriler için de söylenmeli: eğer beğenmediysen, bir dakika bekle (ya da bir ay)" yorumunda bulundu.

İşte bu nedenle Fed'in korkularını aşması ve sonu gelmeyen çelişkili ifade akışını durdurarak, bu akışın halihazırda işlemeyen tek şey olan düşük işletme yatırımlarına zarar vermesini durdurması gerekiyor. Düşük yatırımlar Fed'in iyimserlik ile panik arasında gidip gelmesine neden oluyor.

Geçtiğimiz hafta yaşananlar, Fed'in Mayıs ayı istihdam verisine aşırı tepki verdiğinin bir göstergesi oldu. Fed, Mayıs verisinin, politikasını, kamu açıklamalarını ve piyasayı etkilemesine izin verdi.

Perşembe günü Moody's Analytics baş ekonomisti Mark Zandi'nin yaptığı tahmine göre, bu durum, Fed'in Aralık'ta faiz artırarak ABD ekonomisinin bir faiz artırımına dayanıklı olduğuna yönelik inancını göstereceği anlamına gelebilir, ya da, Fed bundan böyle daha istikrarlı, daha az dalgalanan kamu açıklamaları yapabilir.

Bu açıklamalar, Reaganesk bir iyimserlik olarak, yani karar vericileri daha cesur davranmaya çağıran açıklamalar olarak algılanabilir.

Ancak, ölçülü bir biçimde iyimser olmak için bir çok neden var. Mayıs ayında açıklanan istihdam verisinden önce, herhangi bir ekonomist size ABD ekonomisinde istihdam büyümesinde trendin ayda 160 bin seviyesinde olduğunu söyleyebilirdi. Point72 Asset Management ekonomisti Dean Maki'ye göre, bu rakam yıl sonu itibariyle işsizlik oranını yüzde 4.4'e düşürmeye yeterli olacaktı. Mayıs ayında açıklanan kötü veri ve Haziran'daki toparlanma iki aylık ortalamayı 149 bin seviyesine getirdi. Reel medyan hanehalkı gelirleri Internet büyümesi dönemindeki zirvelerin yalnızca yüzde 1'i kadar yakınında bulunuyor.

Oysa, 14-15 Haziran'da açıklanan FOMC tutanakları, "Neredeyse tüm katılımcılar Mayıs ayındaki sürpriz istihdam verisinin işgücü piyasası hakkındaki belirsizliği artırdığını düşünüyor... Bazı katılımcılar aşağı yönlü riskleri belirtti... istihdamda sert yavaşlama, özel sabit yatırımlarda zayıflığın sürmesi ekonomik büyümede düşüşe işaret ediyor olabilir... Olası küresel ekonomik veya finansal şoklar da buna dahil." ifadelerine yer vermişti.

Aslında, ekonomik büyümenin şekli çok açık, ve sürekli değişmiyor. ABD ekonomisi geçtiğimi her iki yılda da yüzde 2.4 büyüdü ve bu yıl da Brexit ve Çin endişelerine rağmen yaklaşık yüzde 2 büyümesi bekleniyor.