Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(20:40'ta güncellendi)

Petrol, ABD devlet verisinin yakıt stoklarının beklenmedik bir şekilde yükseldiğini göstermesinin üretim fazlalığı endişelerini artırmasıyla geriledi.

Enerji Enformasyon İdaresi verisine göre, benzin stokları 8 Temmuzu bitiren haftada 1.21 milyon varil yükseldi. Bloomberg anketine katılan analistler 1 milyon varillik bir düşüş bekliyordu. Üretimin artmasıyla yakıt için talep azaldı.

Florida'da Energy Analytics Group LLC idarecisi Thomas Finlon, "Benzin verisi oldukça düşürme eğiliminde." dedi ve "Benzin üretimi talebi günlük 500,000 varil kadar aşıyor. Çatlaklar sıçradıkça sert bir döneme doğru ilerliyoru." diye konuştu.
Petrol, arzdaki kesintiler ve ABD'deki üretimin düşmesinin etkisiyle, Şubat ayındaki 12 yılın düşüğünden yaklaşık iki kaç sıçradıktan sonra geçtiğimiz ay 44 ve 51 dolar arasında işlem gördü. OPEC raporuna göre, OPEC üyesi olmayan ülkelerdeki arz düşüş oranı gelecek yıl yavaşlayacak.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü, New York'ta saat 11:50 itibariyle 1.90 dolar ya da yüzde 4.1 düşerek varil başına 44.90 dolara geldi. Kontratlar dün yüzde 4.6 yükselerek, 8 Nisan'dan beri en büyük tek günlük kazancını kaydetmişti. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 44 üzerindeydi.

Eylül vadeli Brent petrol ise, Londra'da 2.17 dolar ya da yüzde 4.5 düşerek varil başına 46.30 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI'a kıyasla 75 sent primli işlem gördü.

(20:40'ta güncellendi)