Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, Brexit kararının ABD ekonomik görünümünü bulandırdığını ve  Fed'i faiz artırma konusunda sabırlı olmaya zorladığını söyleyeyerek, iki hafta sonraki merkez bankası toplantısında da faiz oranlarını yükseltmede sabırlı olunmasından yana olacağını işaret etti.

Lockhart, "çok kısa vadede, sabırlı olmaktan ve resmin açıklığa kavuşmasını beklemekten başka bir seçim göremiyorum." diye konuştu.

Victor, Idaho'da konuşan Lockhart, "Piyasalardaki istikrara yönelik tehlikelerin geçtiğini söylemek için henüz çok erken." dedi ve etkilerini kötü havada balık tutmaya benzetti.

Lockhart, 23 Haziran'daki Brexit oylamasının sonuçlarının yıllar sürebileceğini, Fed ya da diğer politika yapıcıların istikrarsızlık işaretleri karşısında tetikte beklemeleri gerektiğini söyledi.

Atlanta Fed Başkanı, Fed'in faiz eğrisinin gerisinde olmadığını söyleyerek, yakın vadede kademeli ve temkinli politik yaklaşımdan dolayı memnun olduğunu belirtti.

Brexit'in ardından ekonomik ivmede önemli bir değişiklik olmayacağını söyleyen Lockhart, yıllık büyümeyi yüzde 2 olarak gördüğünü ve enflasyonun 2017'de yüzde 2 hedefine yaklaşacağını belirtti.

Haziran istihdam verilerinin çok güçlü olduğunu söyleyen Lockhart, geçtiğimiz aylardaki istihdam büyümesinin yavaşlamasını ise ekonominin tam istihdama yaklaşmasıyla tutarlı olduğunu savundu.